Photoxtr Fotoğraf Efektleri ile Daha Eğlenceli Fotoğraflar

Sosyal

Photoxtr online (çevrimiçi) olarak fotoğraflarınıza efektler uygulayabileceğiniz ve fotoğraf montajını gerçekleştirebileceğiniz ülkemizde doğmuş bir fotoğraf efekt sitesidir. Photoxtr.com üzerinde aynı Photofunia ya da Funphotobox gibi hazır şablonları kullanarak fotoğraflarınıza ilgili efektleri ekleyebiliyorsunuz.

Photoxtr‘yi Photofunia gibi sitelerden ayıran en önemli özellik bir Türk sitesi olmasıdır. Bunun yansımalarını en güzel şekilde fotoğraf efekti seçme aşamasında görebiliyoruz. Photofunia ve onun gibi sitelerde fotoğraf efekti seçiminde fazla alternatif olsa bile ülkemize dair hazır şablonlar göremiyoruz. Photoxtr‘nin ülkemizden çıkmış bir fotoğraf efekt sitesi olması şablonlarda yer alan unsurların tanıdık yerleri işaret etmesi diyebiliriz.

Örneğin İstanbul Akmerkez önünde, Ankara’nın Atakulesi‘nde ya da İzmir saat kulesi yanındaki billboardlarda yer almak gibi efektleri Photoxtr üzerinde bulabiliyorsunuz. Eğer fotoğraf efekti ile eğlenceli fotoğraflar oluşturmak amaç ise tanıdık yerlerde olması açısından daha eğlenceli bir hale geldiğini söylemeliyim.

Teknik olarak baktığımızda Photoxtr’nin çalışma mantığı diğer siteler gibi oldukça kolay ve hızlı. Fotoğrafınız için bir efekt seçiyorsunuz. Ardından fotoğrafınızı bilgisayarınızdan göstermeniz ve yüklemeniz gerekiyor. Maksimum 500 kb dosya boyutu ile sınırlı olan gönderme işlemi JPG, GIF ve PNG dosya formatlarını destekliyor. Oluşturduğunuz fotoğrafı kaydetmek için resme sağ tıklayıp farklı kaydet ile kaydetmeniz gerekiyor. Bu aşamada resme sağ tıklayıp kaydetmek yerine bilgisayara kaydet gibi bir buton konulabilir. Ve elbette ilerisi için sosyal paylaşım ağlarına ve bloglara oluşan fotoğrafı gönderebilmek özelliğinin eklenmesi güzel olacaktır. Yüklediğiniz fotoğraflar site üzerinde barındırılmadığından siteden çıkış yapmanız durumunda oluşturmuş olduğunuz fotoğraf silinecektir.

09 Şubat 2009 tarihinde 21 efekt ile açılan Photoxtr.com henüz çok yeni bir fotoğraf efekt sitesi. Ancak her geçen gün yeni efektler eklenmeye devam ediyor. Şimdi efekt sayısı 30’un üzerinde sayılara ulaşmış gözüküyor.

Photoxtr kurucusu Kenan Kızıldemir‘e bu yazı öncesindeki samimi yaklaşımından dolayı teşekkür ediyorum. Photoxtr’yi diğer fotoğraf efekt sitelerinden ayıran en önemli özelliğin bize dair şablonların yer aldığını görmek olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Ülkemizin farklı bölgelerini şablonlarına katması durumunda Photoxtr’yi kullanmak daha eğlenceli hale gelecektir.

Photoxtr hakkındaki görüşlerinizi ya da Photoxtr üzerinde görmek istediklerinizi arzu ederseniz burada yorumlarınızda belirtebilir ya da info@photoxtr.com adresine mail yoluyla ulaşıp katkıda bulunabilirsiniz.

comments powered by Disqus