Picasa Web Albümlerinde Gelişmiş Arama Seçenekleri

Sosyal

Picasa Web Albümleri, aynı flickr gibi fotoğraflarınızı yükleyebileceğiniz ve aynı zamanda yüklediğiniz fotoğrafları paylaşabileceğiniz bir ortamdır. Google’ın fotoğraf paylaşım servisi picasa web albümleri (picasaweb) daha çok fotoğraf depolama gibi kullanıldığından, flickr gibi sosyal özelliklere sahip değildi. Özellikle kullanıcıların yükledikleri fotoğrafları arama konusunda belirli süzgeçler ile aramalarınızı gelişmiş arama şekline dönüştüremiyordunuz.

Picasa web albümlerine gelişmiş arama seçenekleri eklendi. Picasa web albümleri üzerinde herhangi bir arama gerçekleştirdiğinizde size ilgili anahtar kelimeye göre arama sonuçlarını getirdikten sonra, sol üst kısımdan “seçenekleri göster” linkine tıklayarak açılan kısımdan arama sonuçları üzerinde belirli filtrelemelere gidebiliyorsunuz.

Buna göre picasa web albümlerinde arama sonuçları geldikten sonra fotoğrafların tüm en/boy oranları (yatay, dikey, panorama), boyutları (küçük, orta, büyük, ekstra büyük), fotoğraf mı video mu gösterileceği belirlenebiliyor. Flickr fotoğraf aramalarında lisans seçimini yapabiliyorduk. Yahoo resim arama’ya creative commons filtresi{.broken_link} geçtiğimiz ay eklenmişti.

Eğer creative commons lisanslı fotoğraflara ulaşmak konusunda Flickr gelişmiş arama bölümünü kullanıyorsanız. Picasa Web Albümleri bir diğer alternatif olarak creative commons lisanslı fotoğraflara ulaşabilmenizi artık sağlıyor.

comments powered by Disqus