Popüler Yazılımlar için Klavye Kısayolları

Masaüstü

Klavye belki de bilgisayar kullanım süreniz içerisinde en çok elinizin altında olan ekipmandır. Tabi uzun bir zamandır bunu destekleyen bir başka araç olarak fareyi (mouse) sayabiliriz. Günlük bilgisayar kullanım süresinde ise bu ekipmanları rutin bir şekilde kullanmaktayız.

Klavye kısayollarını kullanarak verimliliğinizi artırın” başlığıyla yola çıkan Shortcut World | Keyboard Shortcut List isimli internet sitesi, fare kullanımının bilgisayar tarihinde verimliliği düşüren en büyük faktör olduğunun altını çizerek, verimliliği artırmanın yegane yolunun klavye kısayollarını kullanmaktan geçtiğini söylüyor.

Klavye Kısayolu Nedir?

Klavye kısayolu (keyboard shortcut) önceden belirlenmiş bir görevi çalıştırmak üzere atanmış bir veya daha fazla klavye tuşu kombinasyonu demektir. Belirlenmiş olan görevi, klavye kısayollarını kullanarak çalıştırdığımızda hem işlerimizi daha kolay halledip, verimli bir çalışma içerisine girebiliriz hem de fare kullanımı ile karşılaştırıldığında fazlasıyla zaman tasarrufu elde ederiz.

Popüler Yazılımlar için Klavye Kısayolları

Bu çerçevede klavye kısayollarına, kullandığımız masaüstü yazılımlar ve işletim sistemi genelinde aşina olmamız gerekmektedir. Açıkçası bu da yoğun bir şekilde kullandığınız yazılımlarda kendiliğinden ortaya çıkabilen bir alışkanlık haline gelir. Bunu en basit örnekle artık küresel bir klavye tuş ataması olan internet tarayıcılarında yeni sekme yaratma görevi CTRL + T ile anlatabiliriz. Fare ile yeni sekme yaratma işlemine göre bu tuş kombinasyonu ile daha hızlı bir şekilde tarayıcınızda yeni sekme açabilirsiniz.

Shortcut World internet sitesi popüler yazılımlar ve web uygulamaları için klavye kısayollarını masaya yatırmış ve ilgi duyduğunuz takdirde hangi klavye kısayolunun hangi göreve ait olduğunu aktaran bir altyapı oluşturmuş. Popüler yazılımlara göre içerdiği kısayolların sayısı aşağıdaki gibi sıralanıyor.

firefox kısayolları (70), winamp kısayolları (83), word kısayolları (246), excel kısayolları (239), powerpoint kısayolları (155), fireworks kısayolları (84), windows xp kısayolları (13), chrome kısayolları (45), photoshop cs4 (462), outlook 2007 (327)

Başlık popüler yazılımlar için klavye kısayolları olunca mürekkep üzerinde daha önce bahsettiğimiz belirli konu başlıklarını gündeme getirebiliriz.

Firefox Klavye Kısayolları{.broken_link} | Firefox Sekmelerinin Kısayolları{.broken_link} | Wikipedia Klavye Kısayolları{.broken_link}

comments powered by Disqus