Resim Arama Motoru : Gazopa

Fotoğraf

Resim arama motoru olan Gazopa beta sürecinde olan ve Hitachi tarafından geliştirilen yeni bir proje ve işlevi aynı TinEye resim arama motoru{.broken_link} gibi aradığınız resime göre benzer resimleri bulmak şeklinde oluşturulmuş. Yani Gazopa benzer resimleri bulmak için geliştirilen bir resim arama motorudur.

Gazopa resim arama motoru üzerinde resim araması yapmak için anahtar kelime, bir resim ya da fotoğraf veya kendi çiziminizi veriyorsunuz. Gazopa sizin sunduğunuz anahtar kelimeye, resme ya da fotoğrafa, çizime göre benzerlerini bulmaya çalışıyor.

Aradığınız resmi ifade etmek kelimelerle daha zor olabileceği için (bunu beğendiğiniz bir ayakkabı modelinin benzerini aramak gibi düşünebilirsiniz) elinizdeki bir resim üzerinden arama yapmak, arama sonuçları için daha iyi sonuçlar verecektir. Gazopa benzer resimleri arama işlemini gerçekleştirirken resim özellikleri olarak renk ve resmin şekline bakıyor. Resim araması yapmak için bilgisayarınızdan resim yükleyerek ya da internet linkini (url) vererek aramanızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Detaylar için Gazopa Demo Video’ya bakılabilir.

Arama sonuçlarının verimliliği konusunda TinEye biraz daha ön plana çıksa da bu şekilde benzer resimleri arayabilmek, henüz yeni gelişen bir sürece sahip olduğu için, zamanla yol alabileceğini ve daha verimli sonuçlara ulaşılabileceğini düşünebiliriz.

Gazopa’ya üye olma işlemi davetiye ile yapılıyor. Email adresinizi girerek kolayca üyelik işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Şu an için 50 milyon resim barındıran Gazopa için oluşturulmuş bir de Firefox eklentisi mevcut.

comments powered by Disqus