Resimleri Rengine Göre Arayın

Google

Resim arama için Google görsel aramayı (Google Image Search) kullanıyorsanız belirli renkleri kullanarak resim aramalarınızı buna göre zenginleştirebilirsiniz.

Google görsellere resim aramalarınızda kullanabileceğiniz yeni bir özellik eklendi. Resimleri rengine göre arama. Buna göre resim aramak istediğinizde aramanızı bir arama kriteri girerek yapıyorsunuz. Sonuçların genel olarak geldiğini düşünürsek bu sonuçlara etki etmesi açısından renk seçiminizi belirtiyorsunuz ve resim arama sonucunuz belirtmiş olduğunuz renge göre getiriliyor.

Google görsel arama kısmında kullanıcı arayüzü olarak eklenmiş bir özellik olmamasına rağmen URL adresinde küçük bir değişiklik ile yani renk özelliğini belirtmekle istenilen sonuca ulaşılabiliyor. Tabi böyle olunca şu an için sadece İngilizce sonuçlar üzerinden düzenlenebiliyor. Deneysel olsa bile resimleri boyutuna göre aramak özelliğinden sonra Google görsellerin gelişmekte olduğunu görüyoruz.

Örneğin “kuş” yani “bird” olarak bir resim araması yaptınız.

Bird araması için url adresi : https://images.google.com/images?q=bird

Şimdi kırmızı kuş olarak yani “red bird” araması yapalım.

Red Bird araması için url adresi : https://images.google.com/images?q=bird&imgcolor=red

Arama linkinin son kısmına ve resim rengi = renk adı “&imgcolor=red” şeklinde bir ekleme oldu.

Bu aşamada kırmızı yerine mavi, yeşil, turuncu, pembe vb.. gibi farklı renkler verebiliyorsunuz. Ayrıntılara Google İşletim Sistemi günlüğünden bakabilirsiniz.

Find Images that Contain a Certain Color

comments powered by Disqus