RSS Üyeliklerinize Yenilerini Ekleyin

Google

İnternet‘in gelişim süreci içerisindeki en güzel uygulamalardan bir tanesi RSS olsa gerek. Takip edenler bilirler. Bir okuyucu olarak artık eskisi gibi internet sayfalarını açıp site içerisinde gezinmeden ziyade RSS beslemeleri sayesinde bu siteleri belirli okuyucular aracılığı ile takip edebiliyoruz. RSS’nin tanımı ve ayrıntılar için Mürekkep.org Abonelik sayfasına bakabilirsiniz.

RSS üyeliklerinize yenilerini eklemek için internet üzerinde takip ettiğiniz sitelerin rss besleme desteği olup olmadığına bakarız. Artık çoğu gazetelerin ve günlüklerin bu konuda desteği tam gözüküyor. Oluşmuş bir okuyucu profiliniz olduğunu düşünürsek mevcut üyelik listenize yenilerini eklemek istediğinizde gene bunu kullandığınız üyelikler üzerinden öneriler yoluyla oluşturmaya ne dersiniz?

SuggestRSS, rss beslemelerinize yönelik olarak size önerilerde bulunuyor. Hangi siteleri RSS üzerinden takip ettiğinizi belirlemek için kullanmakta olduğunuz okuyucu üzerinden OPML (Outline Processor Markup Language) dosyasını dışa aktarıp SuggestRSS’ye gönderdiğinizde aslında takip ettiğiniz sitelere ilişkin profilinizi de göndermiş oluyorsunuz. Buna istinaden SuggestRSS gerçekten mevcut listenize ekleyebileceğiniz yeni siteleri rss adresleriyle beraber karşınıza getiriyor. Sonuçlar oldukça ilişkili ve bu açıdan başarılı önermeler olduğunu söyleyebilirim.

Google Reader{.broken_link} için tavsiyede bulunmak gerekirse Ayarlar kısmından Dışa Aktar (Export) bölümünden Google Reader üzerinden takip ettiğiniz RSS beslemelerinizi OPML dosyası olarak alabilir ve SuggestRSS üzerinden kullanabilirsiniz.

comments powered by Disqus