Samsung Galaxy Nexus Özellikleri ve Android 4.0 ICS

Google Mobil
Samsung Galaxy Nexus Özellikleri ve Android 4.0 ICS

Google Galaxy Nexus, Google’ın Android 4.0 olarak duyurduğu android işletim sistemi tabanlı yeni telefonu tanıtıldı. Google ve Samsung’un ortak olarak tanıttığı Google Galaxy Nexus, android işletim sisteminin yeni sürümü olan Android 4.0 “Ice Cream Sandwich” kullanan ilk akıllı telefon olacak.

Google üretimi için Samsung’u kullanarak tanıttığı Nexus isimli akıllı telefon serisinin üçüncü modeli olan Galaxy Nexus’u duyurdu. Böylelikle Nexus serisinin “nexus one”, “nexus s” sürümlerinden sonra yeni google telefonun ismi Galaxy Nexus olacak. Kısaca anlatmak gerekirse Google Android işletim sistemi sürümlerini tanıtmak ve kullanmak amacıyla her yeni versiyonu bir akıllı telefon ile entegre ederek duyuruyor. Android 4.0 Ice Cream Sandwich için bu telefon Samsung ile birlikte çalışarak sunacağı Google Galaxy Nexus olacak.

Android 4.0 ICS

Android işletim sistemi kullananlar başlatıcı ve ana ekran görünümlerinden aşina olmaya başlamışlardır. Bu aralar android market içerisinde sıkça “ICS themes“, Ice Cream Sandwich’e ilişkin Android 4.0 temaları sıkça yer almakta. Kullandığınız android işletim sistemi sürümü düşük olsa bile look&feel anlamında kullandığınız android ekranını Android 4.0 şekline dönüştürmek zor olmasa gerek.

Android 4.0 işletim sistemi yeni özelleştirilebilir ana ekran, boyutlandırılabilir bileşenler ile daha fazla kullanıcı tarafında özelleştirilebilme imkanı sağlıyor. Özellikle sosyal paylaşım ağlarına erişim ve işletim sistemine entegrasyonu sayesinde daha rahat erişim ve kullanım sağlaması bekleniyor. Android 4.0 Ice Cream Sandwich tablet pc, akıllı telefon ve diğer platformlarda kullanılacak şekilde geliştiriliyor olacak. Android 4.0 özelliklerinin detaylarına Burçin Yazıcı ve TabletpcTurk üzerindeki yazılardan edinebilirsiniz.

Galaxy Nexus Özellikleri

Galaxy Nexus Android 4.0 işletim sistemi kullanan ilk akıllı telefon olacak şeklinde duyuruldu. Android 4.0 ile ilgili bilgi edindik. Peki Galaxy Nexus özellikleri nasıl şekillenecek. Kısaca özelliklerine bakalım.

Bir Google Nexus S kullanıcısı olarak rahatça söyleyebilirim ki aynı geçen sene Android 2.3 Gingerbread güncellemesinde olduğu gibi basit ve şık bir Nexus ile karşı karşıyayız. Galaxy Nexus eski Nexuslara göre boyutu daha büyük ve gene fiziki buton olarak sadece power ve ses açma / kapama tuş takımına sahip.

Galaxy Nexus içeriğinde ise bütün güzelliği görsellik olarak Android 4.0 sağlıyor. Yeni bileşenler, temalar, çoklu görev, uyarı sistemi vs.. hepsi Android 4.0 ile yeniden tasarlanmış şekilde geliyor.

Galaxy Nexus’ta yeni Face Unlock özelliği geliyor. Yani artık küçük bir gülümseme ile telefonunuzu kilitli konumdan çıkartabileceksiniz. Bu güzel özellik sayesinde tuş kilidi açmak için şifre girmenize gerek kalmıyor. Sadece ön kamerayı yüzünüze tutmanız yeterli!

Gelişmiş NFC (near field communication) ile Galaxy Nexus akıllı telefonunuz üzerinden NFC aktif edilmiş bir başka android cihazı göstererek rehberinizi, gezindiğiniz websitelerini, uygulamaları, haritaları, yol tariflerini ve youtube videoları kolayca paylaşabilirsiniz. Bunun adı Android Beam.

Ses ile yazma (voice typing) özelliği sayesinde konuştuğunuz kelimeleri anında yazı olarak izleyebiliyorsunuz. Klavye ekranında bulunan mikrofona tıklayarak konuşmaya başlamanız yeterli oluyor. Klavyenin geçtiği her uygulamada sms, email vs.. konuşarak metin yazabiliyorsunuz.

Google+ (google plus) ise entegre bir şekilde Galaxy Nexus içerisinde yer alıyor olacak. Google tarafından Android 4.0 referans telefonu olarak sunulan Galaxy Nexus ile gelecek yeni özelliklerine kısaca değinmiş olduk şimdi Galaxy Nexus teknik özelliklerine bakalım.

Galaxy Nexus Teknik Özellikleri

Galaxy Nexus teknik özellikler açısından da oldukça güçlü bir donanıma sahip olacak. Öncelikle işlemci çift çekirdekli ve 1.2 Ghz işlemci hızına sahip olacak. 1 GB Ram ile çalışacak Galaxy Nexus, depolama alanı olarak 16 GB ve 32 GB dahili hafıza seçenekleriyle sunulacak. Arka kamerası 5MP ve önde 1.3MP kamera ile hizmet verecek akıllı telefonun 1080p HD kayıt özelliği mevcut.

Galaxy nexus ekran boyutu 4.65 inç ile şu an piyasadaki akıllı telefonlar arasında ciddi oranda büyük bir ekrana sahip olacak. sAmoled ekrana sahip olan telefonkapasitif dokunmatik ekran ile hizmet verecek. Super Amoled HD teknolojisine sahip olan ekran harikalar yaratacağa benziyor. 1280 x 700 çözünürlük ile 16:9 geniş ekran ile gerçek HD kalitesi sunan Galaxy Nexus sadece 8.9 mm kalınlığında ve klasik nexus çizgilerine sahip olacak. (hafif uçlardan yatay görünüm) Google’ın akıllı telefonu 135 gram ağırlığında geliyor.

Diğer standart özelliklere baktığımızda yukarıda aktardığımız NFC özelliğinin yanısıra , GPS, WiFi 802.11a/b/g/n, ve Bluetooth 3.0 gibi teknolojilerin yanısıra hem veri erişimi hem de şarj etmek için USB girişi yer alıyor. Pil ise  1750 mAh şeklinde gelecek.

Galaxy Nexus Tanıtım Videosu

Galaxy Nexus için Youtube üzerindeki tanıtım videosu.

comments powered by Disqus