Samsung Galaxy S4 Teknik Özellikleri

Mobil
Samsung Galaxy S4 Teknik Özellikleri

Samsung tarafından belki de şimdiye kadar üretilen en başarılı akıllı telefon modeli olan Galaxy S3 dünya çapında birçok başarıya imza attı. Öyle ki 2012 yılı 3ncü çeyreğinde en çok satan akıllı telefon olmayı başararak Apple’ın iPhone 4S modelini geride bırakmayı başardı. Daha sonra Samsung kanadından Galaxy S3 kullanıcılarını sevindirecek bir haber geldi ve öğrendik ki Samsung Note 2 multi-window (çoklu pencere) özelliği Galaxy S3’te de kullanılacakmış. Teknik özellikleri ve fiyatıyla kendine akıllı telefon pazarında oldukça geniş yer bulan Galaxy S3 dolaylı olarak kullanıcıların yeni “Samsung Galaxy S4”ün nasıl bir telefon olacağı merakını arttırdı. Kullanıcıların ve meraklıların beklentisi doğal olarak Galaxy S3’ü geride bırakacak bir telefon. Peki Samsung gerçekten de S3 ile yakaladığı mükemmeliyeti bir adım öteye taşıyabilecek mi? Bunu şimdilik **Samsung Galaxy S4 teknik özellikleri **hakkında çıkan dedikodulara, öngörülere ve bazı testlerin sonuçlarına bağlı olarak yanıtlayabiliriz. GSMArena tarafından açıklanan olası Galaxy S4 teknik özellikleri haberine göre cihaz hakkındaki öngörülerimizi bu yazı toparladık, isteseniz başlayalım.

Galaxy S4 Teknik Özellikleri / Ekran

Samsung Galaxy S4 hakkındaki ilk sızıntı haber sizinle daha önce paylaştığımız gibi muhtemel bir 4.99 inç Full HD (1080p) çözünürlüğe sahip Super Amoled ekran. Fakat Samsung Galaxy S4 ekran boyutu Samsung Display firmasının elindeki teknolojiden fazlasını gerektirdiğinden büyük bir yatırım gerektiği ve bu yüzden olası çıkış tarihini öteleyebileceği muhtemel. Hatta GSMArenanın haberine göre yeni 1080p Super AMOLED ekranlar Ocak 2013teki bir fuarda tanıtılacak ki bu da Galaxy S4 çıkış tarihini ötelemeye yetecek bir zaman. Belki Samsung Galaxy S4 ekranını üretmeye yetecek bu teknoloji yenilemesi ile yeni yüksek çözünürlüklü akıllı telefonlar ve tabletler Samsung ürünleri arasında yerini alır.

samsung-galaxy-s4-iv

Samsung Galaxy S4 işlem gücüne gelirsek, telefonun dört çekirdekli Cortex-A15 işlemciyle çalışacağı tahmin ediliyor. Eğer tahmin doğru çıkarsa yeni Galaxy S4 gerçek bir canavar olmasını bekleyebilirsiniz. Zira işlem gücü Galaxy S4 teknik özellikleri arasında en çok dikkat çeken ayrıntı. Cortex-A15 işlemcinin işlem gücünü daha iyi anlayabilmek için bir karşılaştırma yapalım. Bahsettiğimiz işlemci şu anda Nexus 10 tableti çalıştıran 5250 çipsetinin 4 çekirdekli versiyonu. Tablet bilgisayarı çalıştıran işlemcinin dört çekirdekli versiyonu bir akıllı telefonda, kesinlikle akıllara durgunluk veriyor. Samsung Galaxy S4 özelliklerini oluştururken kesinlikle eli bol davranmış.

Elimizdeki son sızıntıya da göz atalım, 13 megapiksel çözünürlüğe sahip bir arka kamera. Aslında bu çok da yeni bir bilgi değil. Galaxy S4 konuşulmaya başlamadan önce Galaxy Note 2 teknik özellikleri arasında bahsettiğimiz 13 megapiksel kamera da bulunuyordu. Fakat Sony yeteri kadar sensörü Note 2 çıkış tarihinden önce üretemediği için bu özellikten vazgeçilmişti. Daha önce Galaxy S2 ve Galaxy S3 özellikleri arasında 8 megapiksel çözünürlüğe sahip arka kamera bulunuyordu. Bu açıdan bakıldığında Samsung Galaxy S4 kamera çözünürlüğü ile fark yaratacaktır. Yani 13 megapiksel arka kamera çözünürlüğü kamera hakkında olması en muhtemel Samsung Galaxy S4 teknik özelliklerinden biri.

Galaxy S4  Teknik Özellikleri Batarya / Şarj

Samsung Galaxy S4 teknik özellikleri bakımından son derece dolu bir akıllı telefon olacağını yukarıdaki özelliklere bakarak söyleyebiliriz. Güçlü bir işlemci, 5 inç fullHD çözünürlüklü ekranı, 4G LTE radyosuyla gerçekten canavar gibi bir Android telefon bekliyoruz. Peki Samsung tüm bunlara enerjiyi nereden sağlayacak? Galaxy S2 1650mAh bataryasıyla gerçekten idare eder bir performans sunuyordu. Yani gün içinde dolu dolu kullanırsanız hem sabah hem akşam şarj edilmeye ihtiyaç duyuyordu. Ardından efsane model Samsung Galaxy S3 2100mAh gibi gayet yeterli bir batarya ile geldi. Beklentimiz daha da yüksek güçlü bir batarya taşıyacağı yönünde. Piyasada Motorola RAZR Maxx en güçlü bataryalardan birini taşıyor. 3300mAh güç üreten bataryasıyla yinede ince olmayı başarabilen bir telefon olan RAZR Maxx Galaxy S4 teknik özellikleri arasında güçlü bir batarya olacağını düşünmeye itiyor bizi.

Bu kadar merakla beklenen bir akıllı telefon olan Samsung Galaxy S4 çıköış tarihi muhtemelen tüm teknoloji takipçileri ve diğer markalar tarafından bir milat olarak görülecek. Samsung Galaxy S4 teknik özellikleri hakkında şu ana kadar öğrenebildiklerimiz ve Galaxy S3 teknik özelliklerinden öğrendiklerimizin ışığında, yeni Galaxy S4 çıktığı ilk günden akıllı telefon dünyasında devrim yapacak bir telefon olacak diyebiliriz.

comments powered by Disqus