Şifrem Ne Kadar Güvenli?

Teknoloji

İnternet üzerinde sosyal paylaşım siteleri, e-posta hesabı gibi birçok farklı ortama üyeliklerimiz mevcut. İnternet sitelerine giriş yaparken genelde bir kullanıcı adı ve şifre belirlenir. Hepimizin kendine özel oluşturmuş olduğu şifreler mevcuttur. Belirli bir zamandır internet kullanan standart bir kullanıcı genel olarak şifrelerin sayı, harf kombinasyonundan oluşarak en az 8 karakter olacak şekilde uzun tutulması gerektiğini bilir.

Peki kullandığınız şifreler ne kadar güvenli? Bazen internet sitelerinin üyelik formunu doldururken şifre belirleme aşamasına geldiğinizde size bir bar şeklinde girdiğiniz şifrenin hangi derecede güvenli olduğunu ifade eden özellikler görmüşsünüzdür.

How Secure is My Password? isimli sitede basit bir şekilde kullandığınız şifrenin ne kadar güvenli olduğu ve bir bilgisayar üzerinden ne kadar bir sürede kırılabileceği cevabı veriliyor.

Ekran görüntüsündeki şifre “password” ve buna göre sık kullanılan 500 şifre arasında yer aldığı ve anında kırılabilecek bir şifre kombinasyonu olduğu bilgisi veriliyor.

Şifre seçimlerinizi mutlaka bir büyük harf barındıran, harf ve sayı içeren, kişisel bilgilerinizden çeşitlenmemiş şekilde oluşturmanızı tavsiye ederiz.

comments powered by Disqus