Snapchat Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mobil Sosyal
Snapchat Nedir, Nasıl Kullanılır?

Snapchat nedir ve nasıl kullanılır? Evet bu yazıda popüler sosyal medya uygulaması Snapchat incelemesi yapacağız ve bu mesajlaşma uygulamasının nasıl kullanıldığına bakacağız. Buyrun Snapchat nedir, nasıl kullanılır ve hatta dijital medya açısından neden önemlidir?

İlk açıldığı günden bu yana her geçen yıl güçlenen ve kullanıcı sayısı artan Snapchat, bugün günde milyonlarca fotoğraf ve videodan fazlasını iletiyor. Snapchat’i daha önce denemediyseniz, onu nasıl kurup kullanacağınızı, arkadaşlarınızı nasıl bulup Snap göndereceğinizi hızlıca öğrenebilirsiniz.

Fotoğraflı mesajlaşma sağlayan mobil uygulama Snapchat‘in diğerlerinden bir farkı var. Sosyal medya üzerinden gönderdiğiniz mesaj ya da bir başka deyişle “Snap” iniz, sizin belirlediğiniz bir süreden sonra yok oluyor ve Snapchat’in sunucularından siliniyor. Peki Snapchat nedir? Bir sosyal medya uygulaması olarak Snapchat’i nasıl tanımlarız. Şimdi gelin ona bakalım.

Snapchat nedir?

Snapchat, kullanıcıların fotoğraf ve video çekebildikleri, bunların üzerine not ekleme imkanı olan ve tüm bunları belli bir süreliğine paylaştıkları (1-10 sn.) bir dijital mesajlaşma platformudur.

Önemli özelliklerinden birisi, sizin gönderdiğiniz mesajın, belli bir süreliğine karşı tarafta görünmesidir. Karşı tarafın kaç sn. göreceğini siz belirlersiniz. Gönderdiğiniz iletiyi alan kişi, ekranına dokunarak açar, belirlenen süre boyunca içeriği görüntüler ve sonra Snapchat tarafından tekrar açamayacağı şekilde ileti silinir.

Snapchat Nasıl Kullanılır?

Snapchat nasıl kullanılır. Açıkçası sosyal medya üzerindeki paylaşım uygulamaları arasında kullanımı en basit olanı Snapchat diyebiliriz. Karmaşık bir menüsü ve ekran içeriği yok. Bazı ufak ayrıntıları da kullanıcı olarak kısa sürede öğrenebiliyorsunuz.

Snapchat kullanımı uygulamayı ilk açtığınızda ortadaki yuvarlak ikonu kullanarak video veya fotoğraf çekmenizle başlıyor. Eğer bu ikona basılı tutarsanız video kaydediyor, sadece bir kere basarsanız fotoğraf çekiyor. Ekranın ortasına çift tıklama veya sağ üst köşedeki ikonla, ön ve arka kamera arasında değişim yapabiliyorsunuz. Sol üst köşede ise kameranın flaşını ayarlamak için bir kısım var.

Snapchat’in eğlenceli ayarlarından biride lensleri. Ekranda yüzünüze basmanızla beraber görüntünüze uyarlayabileceğiniz eğlenceli lensler ortaya çıkıyor. Bu lensler kendiniz veya arkadaşınızla beraber uygulayabileceğiniz oldukça keyif veren, artırılmış gerçeklik ile yaratılan efektler.

Snapchat, arkadaşlarınızın uygulamayı kullanıp kullanmadığını akıllı telefonunuzdaki adres defterinizden telefon numaralarına bakarak anlıyor. Listede Snapchat kullanmayan arkadaşlarınızı da görebilir, onları uygulamaya davet etmek için çağırabilirsiniz.

Snapchat üzerinde oluşturduğunuz iletilere Snap deniyor. Snap’lerin üzerine yazı yazabilirsiniz. Bunun için fotoğrafın herhangi bir kısmına dokunun ve yazın. Bittiği zaman fotoğrafın herhangi bir yerine dokunarak klavyeyi ekrandan kaldırıp, yazıyı istediğiniz konuma sürükleyebilirsiniz. Sağ üstteki kalem simgesine dokunarak fotoğraf üzerinde çizim yapabilir ya da sonrasında çizimi göndermekten vazgeçmek için sol üstteki simgeye dokunabilirsiniz.

Snapchat Resmi Tanıtım Videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Son olarak Snapchat stories. Snapchat Story, tüm arkadaşlarınızla paylaştığınız, 24 saat içinde sınırsız sayıda görüntülenen bir Snap’tir. Bir Snap’i Snapchat hikaye olarak göndermek için alt tarafta, ortada olan simgeye dokunun. Snap’i Story olarak göndermek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Arkadaşlarınızın Story’lerine ulaşmak için, yanında daire görünen arkadaşlarınızın isminin üzerine dokunmanız yeterli olacaktır.

Bu yazıda Snapchat nedir, nasıl kullanılır ve sosyal medya üzerinde diğer mesajlaşma uygulamaları arasından yükselmesini sağlayan özelliklerine kısaca değinmeye çalıştık. Eğer Snapchat kullanıyorsanız en sevdiğiniz Snapchat lensini veya fotoğraf efektini yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

Snapchat uygulamasını Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak alabilirsiniz  Google Play | App Store

TSA

comments powered by Disqus