Son zamanların Google yenilikleri

Google

Son zamanlarda Google çevresinde yine yenilikler ve haberler duyduk. Özellikle bunlardan en önemlisi bence GooglePhone.
Bir forumda biri Googlephone hakkında bilgilere sahip olduğunu ve neleri bekleceğimizi anlatmış. Bir fotoğraf da mevcut bu konuda.

Google Cep telefonun yatay bir ekran ile bir düz qwerty klavyesine sahip olacak. Özellik bakımından Wireless, 2 megapiksel kamera ve Google yazılımları ile donatılacak. Forum’daki kişiye göre tüm Google yazılımları cep telefonuna aktarılmış durumda. Bu demektir ki Google Belgeler’i de görmemiz mümkün olacak. Her bir uygulamanın birbirileriyle uyumlu olması ve internet’den de aynı anda ulaşılması kullananlara çok büyük avantajlar sağlayacağı kesin.

Başka bir yenilik ise çokca konuşulan yeni Google Talk Gadget‘i. En çok göze çarpan özellike, Youtube bağlantılarını Gtalk üzerinden yayınlarsanız, otomatik olarak konuşma alanınızdan izleyebilir hale geliyorsunuz. Yani ayrıyeten Youtube ana sayfasına gitmenize gerek yok. Picasa Web’den bir fotoğraf bağlantısı verirseniz, bu fotoğraf da aynı şekilde konuşma alanında görükecek. Üstüne tıklarsanız da küçük bir sunum şekilde gösterilecek.

Bu saydıklarımı iletilerinize de eklemeniz mümkün, bu sayede listenizdeki arkadaşlarınız da kolayca açabilecekler. Ayrıca her kişi için ayrı bir pencere yerine sekmeler oluşturularak daha kolay kullanmanızı sağlayacak. Bu Gadget Flash ile yazılmış, ilginç değil mi ? Bunun hakkında bir görüntü de yayınlanmış, aşağıdaki gibi :

[youtube]oPTP3rXKHvc[/youtube]

Gmail ve Google Reader arayüzlerinde bir kaç ufak düzeltmelere gidilmiş. Google Reader kullananlar bu düzeltmelerinin farkına varacaktır, aşağıdaki resimdeki gibi :

Eski:

Yeni:

Hoş olmuş bence, onca zaman kullanıyorum, refresh düğmesini hep görmemezlikten geliyordum. Bu sefer ilk defa şurada bir refresh düğmesi varmış, basayım bir dedim kendimce. Bir çok kullanıcıyı da bu şüphesiz etkileyecektir.

comments powered by Disqus