Sony Xperia Z ve Apple iPhone 5 Özellikleri Karşılaştırması. Hangisi Daha İyi?

Mobil
Sony Xperia Z ve Apple iPhone 5 Özellikleri Karşılaştırması. Hangisi Daha İyi?

Markası ne olursa olsun tüm akıllı telefon üreticileri eminiz ki iPhone gibi popüler bir telefon üretmeyi isterler bunu önce kabul edelim. Samsung Galaxy S serisiyle bu popülerliği yakaladı gibi gözüküyor. Özellikle bu yıl çıkması beklenen Samsung Galaxy S4 ile bu güçleri  Peki Sony’nin yeni amiral gemisi telefonu Xperia Z en son Apple bombası olan iPhone 5 ile yarışabilecek mi? Gelin özelliklerine bakalım.

Boyutlar

Apple bu yıl çıkardığı iPhone 5 modeli ile önceki modellerden daha büyük ekran boyutuna sahip. Yine de bu yılın sonunda çıkan dev ekranlı akıllı telefonlara yetişecek kadar büyük değil. Sony Xperia Z de daha büyük bir ekrana ve haliyle büyük boyutlara sahip. Çoğu insan büyük ekran iyidir mantığını savunsa da satın almadan önce denemenizde ve hangisinde rahatsanız onu satın almanızda fayda var. Konu ağırlığa geldiğinde Xperia Z geride kalıyor. Camdan oluşan arka kapak ağırlığı arttırsa da daha kaliteli bir his veriyor.

xperia-z-vs-iphone-5-3

Ekran

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Sony Xperia Z ekran özellikleriyle iPhone 5’i geride bırakıyor. Xperia Z ekranı ile HTC Droid DNA ve Huawei Ascend D2 ile beraber 440ppi ekran yoğunluğuna sahip. 1080p çözünürlüğe sahip ekran gerçekten çok başarılı. iPhone 5 ise 4 inç 1136×640 piksel çözünürlüklü, 326ppi yoğunluğa sahip. Bu kadar fazla çözünürlük harika mı yoksa gereksiz mi o sizin fikrinize bağlı.

İşlemci

Xperia Z, LG Nexus 4 içinde bulunan Snapdragon S4 Pro işlemciyi kullanıyor. 1.5 GHz hızında çalışan işlemci iPhone 5 üzerindeki 1.3GHz hızını sayısal olarak geride bırakıyor. Apple A6 işlemcisi kağıt üzerinde pek başarılı görünmese de, iOS 6 gibi özelleştirilmiş bir işletim sistemiyle iPhone 5 performansı pratikte çok daha başarılı.

xperia-z-vs-iphone-5-2

RAM – Hafıza

Sony Xperia Z özellikleri arasındaki 2GB boyutundaki RAM iPhone 5’i ikiye katlıyor. Depolama alanı konusunda ise Apple arttırılabilir hafıza sunmasa da 16GB, 32GB ve 64GB seçenekleri son derece yeterli alan sunuyor. Xperia Z 16GB hafızasını microSD ile arttırabiliyorsunuz.

Sonuç

Sony Xperia Z almanız için size söyleyebileceğimiz en büyük fark IP55/IP57 değerindeki toz ve su dayanımı. 1mt suyun altında 30 dakika boyunca telefonun çalışmasını sağlıyor. Sürekli geziyorsanız veya içkiyi seviyorsanız sizin için çok güvenlikli bir telefon olacaktır =). Eğer taşınabilirlik ve hafiflik sizin için daha öncelikli bir durumsa iPhone 5 34 gram daha hafif ve biraz daha kompakt boyutlarıyla hoşunuza gidebilir.

Peki sonuç olarak hangisi daha iyi? iPhone 5 sade ve bilindik bir güç. Xperia Z ise hem boyutları hem de donanımsal gücüyle tam bir canavar. Bu teknik özellikler karşılaştırmasıyla umarız kafanızdaki soru işaretlerinizi giderebilmişizdir.

 

 

comments powered by Disqus