Sony Xperia Z ve Xperia ZL Arasında Ne Fark Var?

Mobil
Sony Xperia Z ve Xperia ZL Arasında Ne Fark Var?

Sony’nin geçtiğimiz yılın ortalarından beri çıkması beklenen iki benzer modeli Yuga ve Odin sonunda CES 2013 fuarında Xperia Z ve Xperia ZL isimleriyle tanıtıldı. Başarılı teknik özellikleri karşısında herkesi hayran bırakan akıllı telefonlar ilk olarak Kanada’da birkaç hafta içinde satışa çıkacak.

Fakat herkesin aklına takılan küçük bir soru var; Sony Xperia Z ve Xperia ZL arasında ne fark var?

Konu hakkında hiç bilginiz yoksa Sony Xperia Z teknik özellikleri yazımızı okumak isteyebilirsiniz. Yine de biz burada belirtelim. Xperia Z şu anda markanın ürettiği en pahalı ve üst düzey akıllı telefon. Aynı anda tanıtılan Xperia ZL ile de birçok teknik özelliği paylaşıyor. Şöyle ki;

  • Harici Hafıza: MicroSD,32 GB’a arttırılabilir
  • Dahili Hafıza: 16 GB, 2 GB RAM, Xperia ZL 32 GB modeli de olacak
  • **İşletim Sistemi: **Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean)
  • Ekran Türü: Capacitive touchscreen, 16M renk
  • Ekran Boyutu: 1080 x 1920 pixels, 5.0 inches
  • Ana Kamera: 13 MP, 4128×3096 pixel, Otofokus ve LED flaş
  • Video Kamera: 1080p@30fps, sürekli Autofocus, video ve stabilizer

Özellikleri her iki telefonda da standart olarak bulunuyor. Yani asıl farklılık gövde ve işlem gücüyle alakalı.

xperia-z-ve-xperia-zl-sony

Sony Xperia Z ve Xperia ZL Arasındaki Farklar Neler?

Burada aslında çok da büyük farklılıklar olduğunu söyleyemeyiz. Xperia Z tanıtılırken su ve toz dayanımının yüksek olduğu konusu ön planda tutularak pazarlanmıştı. Öyle ki 1 metre derinlikteki suda yarım saat boyunca dayanabiliyor Xperia Z. Böylece telefonunuzu bozulmadan önce kurtarmak için bolca zamanınız oluyor. Her ne kadar büyük benzerlik taşısalar da Xperia ZL su veya toza dayanıklı bir akıllı telefon değil. O narin yapıyı taşımaya devam ediyor.

Bunun yanı sıra boyutsal farklılıklar da Xperia Z ve Xperia ZL modellerinin ayrıldığı noktalar. Ayrıca batarya gücü olarak da farklılıklar mevcut. Bir de esas önemli olan nokta var ki bu konuda şu an için net bir bilgiye sahip değiliz. Bahsettiğim şey Sony Xperia ZL ve Xperia Z fiyatı. En büyük farklılığı burada göreceğiz gibi geliyor. Sonuç olarak iki model arasında yalnızca bir harf olabilecek kadar fark var. Her iki telefon da son derece başarılı Android telefon modelleri.

 

comments powered by Disqus