Sosyal Medya’nın Yeni Görsel Üyesi Pinterest Nedir?

Sosyal Teknoloji
Sosyal Medya’nın Yeni Görsel Üyesi Pinterest Nedir?

Pinterest sanal bir bilgilendirme panosudur. Pinboard olarak ifade edilen bilgilendirme panoları insanlar tarafından oluşturularak paylaşılır. Pinterest ise web üzerinde bulunan tüm güzel şeyleri paylaşmak için oluşturulmuş bir servistir. Pinboard bilgilendirme panoları sayesinde insanlar planladıkları düğün organizasyonlarını, evlerinin dekorasyonu için görselleri, sevdikleri yemek tariflerini organize edip paylaşabilirler. Kısaca Pinterest bir çevrimiçi bilgilendirme panosudur. (Online Pinboard) İnsanlar bu bilgilendirme panolarını organize ederek paylaşımda bulunabilirler.

Pinterest üzerinde kullanıcılar tema tabanlı görüntü kolleksiyonları oluşturabilirler ve bunları yönetebilirler. Pinterest aslında bir sosyal bilgilendirme panosu olarak da adlandırılmaktadır. (Social Pinboard) Pinterest hakkındaki detaylara geçmeden önce Pinterest’in özellikle kadınlar arasında oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Pinterest ile Neler Yapılabilir

Pinterest ile bir düğün planlayabilirsiniz. Eşinizle beraber oluşturacağınız panoda düğününüz hakkındaki detaylar konusunda akrabalarınızdan, sevdiklerinizden yorumlar alabilirsiniz. Ya da Pinterest moda hakkında stilinizi oluşturmak konusunda size öğeleri pin etmenizi sağlar. Böylelikle kendi panonuzda gezdiğiniz giyim mağazalarında ya da moda bloglarında gördüğünüz öğeleri toplayarak stilinizi belirleyebilirsiniz.

Pinterest ile yemek tariflerini pin edebilirsiniz. Tek bir kategoride glutensiz tarifleri keşfetmek için pin ettiğiniz öğelerden bir kolleksiyon oluşturabilirsiniz. Bunu da pinboard üzerinden yönettiğiniz takdirde elinizin altında kolay ulaşılabilir bir katalog olacaktır.

Sosyal Medya ve Pinterest

Pinterest henüz yeni bir servis olmakla beraber web 2.0 döneminin del.icio.us etiketlerine ya da web üzerinde gezerken sevdiğiniz web sayfalarının linklerini toplayıp paylaştığınız stumbleupon’a oldukça benziyor. Pin etmek ve Pinterest kullanmanın tüm bunlardan en önemli farkı ise Pinterest’in tamamen görsel öğeler üzerine kurulu olması gibi gözüküyor. Bu yüzden özellikle düğün, moda, yemek tarifi gibi konularda pinboardlar şimdiden çok yaygın durumda. Pinterest bir bakıma link üzerine yoğunlaşan sosyal medyaya yatay değil biraz daha dikey açıdan bakıyor ve görselliği ön plana çıkarıyor.

iPhone için Pinterest uygulaması Ağustos 2011 yılında güncellendi. Şirketin aynı zamanda bir mobil web sitesi var. Hitwise verilerine göre Pinterest Aralık 2011’de haftada 11 milyon toplam ziyaret ile en iyi 10 sosyal ağ arasına girdi.

#pinterest #socialmedia @murekkep

Pinterest Tanıtım Videosu

comments powered by Disqus