Spartacus Gods Of The Arena

Kültür Yaşam

Spartacus Blood and Sand geçtiğimiz sezon 13 bölüm olarak yayınlanmış ve gladyatörlerin özgürlüklerine kavuşma adımlarının ilki olan bir sezon finaliyle bitmişti. Ardından Spartacus’ü oynayan Andy Whitfield hastalanınca diziye ara verilmişti. İşte bu sırada Spartacus Blood and Sand’in 2. sezonunu bekleyen seyirciyi, Starz kanalı belki de planlı olmayan ama daha oturmuş bir Spartacus ile;  Spartacus Gods Of The Arena ile tanıştırdı.

Spartacus Gods of the Arena bir prequel. Yani Spartacus Blood and Sand başlangıcından öncesini anlatan ve Batiatus’un gladyatör okulunda geçen ve Spartacus’un olmadığı dönemi anlatan bir seri. 6 bölüm olarak düşünülmüş ve açıkçası bu 6 bölümü izledikten sonra iyi ki böyle birşey düşünülmüş dedirten cinste güzel bir yapım. Eğer Spartacus’ün devamını yani 2. sezonunu izleyecekseniz bu 6 bölümlük prequeli mutlaka izlemelisiniz.

Spartacus Gods of the Arena’yı ispiyon vermeden aktarmak zor. Ancak gladyatör okuluna Crixus’un okula ilk gelişi, Doctore’nin henüz doctore olmadığı zamanlar ve Capua şampiyonunun Gannicus olduğu zamanlar. Batiatus’ün hanesinde hırs ve tutkunun etik değerleri nasıl yok ettiğini ve Spartacus’ün devrimciliğinin arkaplanında köle olmanın boğazınızı düğümleyen anlarını görüyorsunuz. Gods of the Arena için bir nevi Spartacus’e hazırlık dizisi diyebiliriz.

Spartacus Gods of the Arena’da Blood and Sand’e göre daha oturmuş ve özellikle arena sahnelerinde gerçekten kaliteli ve güzel çekimlerin olduğunu söyleyebilirim. 6 bölüm olmasının devamını isteyen bünyeye kötü geldiğini söylemek gerekiyor. Bu şekilde keşke öncesini anlatan daha kapsamlı ve daha uzun bir episode süreci düşünülseydi. Tabi Gods of the Arena belki düşünülmeden sunulmuş bir yapım olsa bile gayet güzel bir iz bıraktı.

Spartacus Gods of the Arena şimdi Cnbc-e’de yayınlanacak. 06 Mart 2011 tarihinden itibaren Spartacus Gods of the Arena bölümlerini Cnbc-e üzerinden izleyebilirsiniz. Starz’ın Spartacus Gods of the Arena için yapmış olduğu jenerik bir o kadar güzel. Sloganı ise “İlah gibi yaşa veya ölümü kucakla“. Bu güzel çeviri için de Cnbc-e’yi kutlamak gerek. Köle olarak yaşarken ve hiçbir hakkın yokken özgür olabileceğin tek yerin arena olduğu bir dünyada, yaşamının devamı için öldürmek zorundasın. Gerçekten çok güzel bir slogan bulmuşlar.

Efsane doğmadan öncesini merak edenler için 06 Mart 2011 Pazar gecesi saat 23:00‘te Cnbc-e ekranlarında Spartacus Gods of the Arena yayınlanıyor olacak.

CNBC-e Spartaküs

comments powered by Disqus