Su gibi ol dostum

Kültür Yaşam

Herkes Bruce Lee‘nin dövüş sanatı hakkındaki bilgilerine sahiptirler. Gençliğimizde bir dönem yer alan bu efsane gerçekten de zamanında inanılmaz işler başarmış ve bizlere bunu göstermiştir. Eminim benim gibi binlerce kişi Bruce Lee filmlerini izledikten sonra, ben de böyle olacam harıl harıl antreman yapacam diye gaza gelmiştir.

Fakat çoğunun bilmediği bir yönü ise kendisinin aynı zamanda çok iyi bir filozof olmasıdır. Kendisi University of Washington‘dan filozofi bölümünden mezun olmuştur.

Bu konuda çok okumuş ve çok geniş bir kütüphane’ye sahipti. Tüm bunlar ona dövüş sanatı üzerinde daha önce düşünülmemiş bir bakış açısı getirmişti. Bruce Lee’nin çok meşhur olması ve hala da saygılı biri olmasının sebebi de bundan kaynaklanıyor. Söylediği sözler ve bir şeyi ifade etme biçimi çok farklır. “

Be water my friend” sözü ise en ünlülerinden biridir. Kendisinin söylediği o sözler ve video ise şu şekilde:

Empty your mind. Be formless, shapeless. Like water. You put water into a bottle and it becomes the bottle. You put in a teapot, it becomes the teapot. Water can flow, or it can crash. Be water, my friend!

Benim gibi siz de Bruce Lee’yi merak etmeye başladıysanız, aşağıdaki bağlantılar size az da olsa bir başlangıç olacaktır:

Ekşisözlük’te Bruce Lee
Wikiquote’de Bruce Lee sözleri
Wikipedia’da Bruce Lee

comments powered by Disqus