Süper Ay Fotoğrafları için Mükemmel Örnekler

Fotoğraf
Süper Ay Fotoğrafları için Mükemmel Örnekler

Süper Ay nedir? Ne zaman görüntülenir. Tüm bu bilgilerle beraber mükemmel süper ay fotoğrafları için güzel örnekleri aktarıyoruz.

Süper Ay nedir? Kısaca Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu dönemdeki büyük görüntüsünün göz alıcı resmidir. Çünkü Ay, gezegenimize en yakın konuma geldiğinde %14 daha büyük ve %30 daha parlak görünür.

NASA konuyla ilgili yaptığı açıklamada 14 Kasım 2016 tarihinde 21. yüzyılın en büyük Süper Ay’ına tanıklık edileceğini açıkladı. Bu gökyüzü olayı 2034 yılına kadar bir daha gözlemlenemeyecek. Bilim insanlarına göre 70 yıldır insanlığın gördüğü en yakın Ay görüntüsü olacağı belirtildi.

İşte Dünya’nın farklı noktalarından çekilmiş süper ay fotoğrafları!

Mükemmel süper ay fotoğrafları

Ay fotoğrafı çekmek için ipuçları ve farklı noktalarda ayın görüntülerini yakalamak için çeşitli yazılar mevcuttur. Basitçe manuel modda f/11 diyafram ve 1/125 ile başlayan denemelerinizi ayın parlaklığı ve çekim saatinize göre şekillendirip f/8’e kadar inebilirsiniz. Bunun yanısıra ISO seviyesi en düşük olmalı ve titreşimi engellemek için tripod kullanmanız tavsiye edilir.

Süper Ay Fotoğrafları için Mükemmel Örnekler

25

24

23

22

21

15

16

17

18

19

20

14

13

12

11

10

9

2

5

6

7

8

1

Dünyanın farklı bölgelerinde çekilmiş süper ay fotoğrafları için bazı örnek görselleri toparlamaya çalıştık.

Süper Ay ülkemizde 14 Kasım’ı 15 Kasım’a bağlayan gece Türkiye saatiyle sabah 4.30 sularında Güneş ve Ay tam hizaya gelecek. Süper Ay bundan sadece iki saat önce 2.30’da Dünya’ya en yakın noktada olacak. Diğer taraftan atmosferdeki kırınım etkisinden dolayı Ay’ın en büyük göründüğü an doğarkenki hali olacak. Yani 14 Kasım gün batımında. Süper ay gözlemlemek isteyenler için en uygun zaman gün batımı sonrası mavi saat ve geceye geçtiğimiz anlar olacak.

comments powered by Disqus