Tablet PC Alırken Nelere Dikkat Etmeli – Tablet PC Özellikler Detayı

Mobil
Tablet PC Alırken Nelere Dikkat Etmeli – Tablet PC Özellikler Detayı

Tablet PC almak istiyorum ama bir tablet pc özellikleri nasıl olmalı ve tablet pc alırken nelere dikkat etmeliyim diye soruyorsanız bu inceleme yazısında gerekli detayları bulabileceğinizi düşünüyoruz.  Tablet PC Nedir? Tablet PC genelde 7 inch ile 10.1 inch aralığında ekran boyutuna göre değişkenlik gösteren, dokunmatik ekranlı ve ihtiyaca göre şekillenen interneti ve sağladığı depolama alanıyla verilerinizi kolayca yanınızda taşımanızı sağlayan, akıllı telefon üstü netbook altı bir ara teknolojidir.  Tablet bilgisayar almak için özellikleri karşılaştırdığınızda tablet pc olsun, dönüştürülebilir tablet bilgisayar olsun genelde ekran boyutundan ve genişliğinden yola çıkarız. Bu yüzden tablet bilgisayarların boyutları belirli standartlarda satışa sunulmaktadır.

Tablet pc sizinle beraber her yere gidebilecek bir cihazdır. Bu yüzden hareket halindeyken aktif bir şekilde kullanabileceğiniz bir tablet pc olması ve her açıdan bazı kriterleri sağlaması gerekmektedir. Peki nedir bu tablet bilgisayarın hareket halinde mobil bir cihaz olması kriterleri? her ayrıntısıyla değinmeye çalışalım.

Tablet PC Ekran Boyutu / Genişliği Nasıl Olmalıdır?

Bir tablet pc’nin ekran boyutu kullanım amacınıza uygun olmalıdır. 7-inç tablet bilgisayarlar tek el ile tutulabilirken ergonomik yapılarıyla daha küçük çantalara sığabiliyorken aynı zamanda hızlı ve pratik kullanım için idealdir. Diğer taraftan genelde 10-inç ekran genişliğinde olan netbook ve 10-inç üstü laptopların yerini alacak ekran genişliğine sahip tablet bilgisayarlar sundukları 10-inç civarındaki ekran boyutuyla hem internet navigasyonunu (sörf etmek) hem de tablet pc üzerindeki oyun keyfini cazip bir hale getirirler ve bir üst seviyeye taşırlar.

nexus-7-nexus-10

Tablet pc keyfini yaşamak için ekran büyüklüğü önemli bir kriterdir. Tabi ekran genişliğinin yanısıra kullanacağınız cihazın ağırlığı ayrıca önem taşımaktadır. Geniş ekrana sahip bir tablet bilgisayar, hem oyun hem de internet gezinimi açısından keiyfli bir tablet pc tecrübesi sunarken, bunun yanısıra hafif ve ergonomik olması ayrıca bir avantaj sağlamaktadır.

Tablet PC Pil / Batarya Kullanım Süresi – Ömrü Nasıl Olmalıdır?

Tablet PC her gittiğiniz yere sizinle giden mobil bir cihazdır demiştik. Sahip olduğunuz tablet bilgisayarın her istediğinizi yapabilmesi ve gittiğinizde yerde çalışabilmesi için pilinin ya da şarjının uzun ömürlü olmasını gerektirir. Günümüz tablet pc modellerine baktığımızda genelde 4 – 5 saat aktif olarak (yani ekran devamlı açık ve çalışan bir şekilde) çalıştığını söyleyebiliriz. Bazı üst ve yeni tablet pc modellerinde bu süre 8 – 10 saat aralığına kadar çıkabilmektedir. Bir tablet pc’nin şarj süresinin uzun olması siz hareket halindeyken dert etmeyeceğiniz bir kriterdir ve oldukça önemlidir. Bu yüzden almayı düşüneceğiniz bir tablet bilgisayarın özellikle stand-by olarak açık ama kullanılmayan durumdayken 8 – 10 saat civarında durabilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde sizin aktif kullanabileceğiniz 4 – 5 saatlik bir zaman dilimi tablet bilgisayarlar için gayet tatminkar bir süredir.

Tablet PC Dokunmatik Hassasiyeti ve Ekran Tepkisi Nasıl Olmalıdır?

Kullandığınız tablet pc üzerinde ekrana dokunarak işlem yaparsınız ve çalışırsınız. Tablet PC dokunmatik ekranı belli bir hassaslığıa sahiptir ve bu her tablet bilgisayar için değişken bir özellik gösterir. Parmaklarınızla dokunarak işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz için sizin tablet pc kullanımınızdaki verimliliğinizi etkileyen önemli bir faktördür. Bu yüzden tablet pc dokunmatik ekranının tepki süresi ve hassasiyeti önemlidir. Tablet pc ekranını parmağınızla dokunur ve yakınlaştırırsınız. Çoklu dokunma (multi touch) özelliğine sahip tablet bilgisayarlar tercih edilmelidir.

dokunmatik-ekran

O zaman şu ana kadar elimizde olanlar yani tablet pc alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, çoklu dokunmatik özelliğe sahip, oyunlar için HD ekranlar ve saatlerce sürebilecek pil ömrü, uzun şarj süresi.

Tablet PC İşlemcisi ve Hızı Nasıl Olmalıdır?

Eski günlerdeki masaüstü bilgisayar zamanlarında olduğu gibi hepimizin isteği her zaman güçlü bir bilgisayar olmuştur. Tablet bilgisayarlar için de durum değişmiyor. Tablet PC teknik özellikleri arasında görebileceğiniz işlemci bilgisi detayları önemlidir. Tablet bilgisayarın kullandığı işlemci değeri ne kadar büyükse demek ki o tablet pc o kadar hızlı işlem yapma yeteneğine sahiptir. Bu da tablet pc üzerinde oynayacağınız oyunlar olsun ya da güçlü uygulamalar olsun tablet pc’nin sizi yarı yolda bırakmayacağı ve gayet performanslı bir şekilde hizmet edeceğini gösterir.

Tablet PC’ler genel olarak ARM işlemci kullanırlar ve bu mimari üzerine geliştirilen işlemciler üretici firmalar tarafından özelleştirilerek farklı tablet pc modellerinin ortaya çıkmasını sağlar.

Tablet PC Depolama Alanı Nasıl Olmalı?

Bir tablet pc, evimizde kullandığımız masaüstü bilgisayarlarımız ya da laptoplarımız gibi yüksek GB depolama alanlarına sahip değillerdir. Mobil amaçlı hizmet gördüklerinden belirli seviyede taşınabilir bir depolama amacına sahiptirler. Dahili ve harici olarak ikiye ayrılan tablet pc depolama alanlarına baktığımızda, günümüzde bir tablet pc’nin dahili olarak 16GB, 32GB ve hatta 64GB depolama alanı ile geldiğini söyleyebiliriz. Bu alan harici olarak microSD kartlarla artırılabilir ya da genişletilebilir. Ayrıca sahip oldukları network bağlantısı size hareket halindeyken bulut sistemlere ve daha fazla depolama alanına ulaşmanızı sağlar.

Tablet PC Bağlantı Noktaları

Hareket halindeyken aktif bir şekilde kullanabileceğiniz bir mobil cihaz olan tablet pc’leri her yerde kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Bu yüzden hem fiziki bağlantı hem de network (ağ) bağlantısı olarak her yerde kullanılabilen standartları destekleyen girişlere ve modüllere sahip olması gerekmektedir. Bir tablet pc’nin mutlaka kablosuz wi-fi bağlantısına sahip olması gerekmektedir. Ek olarak mobil dolaşımda 3G/4G bağlantıyı destekleyen tablet bilgisayarlar devamlı internet hizmetini başka bir dağıtıcıya ihtiyaç duymadan size sağlamaktadırlar. Ayrıca bulunduğunuz wi-fi noktalarında kolayca geçiş yapabilmenizi sağlar.

kablosuz

Bunun yanısıra bir USB girişinin olması global standartlarda fiziki dosya paylaşımını kolayca yapabilmenizi sağlayacaktır. Örneğin bir toplantıda sunum yapacaksınız ve tablet bilgisayarınızı kullanacaksınız. HDMI girişinin olması normal bir tablet pc üzerinde çok beklenmese bile bu şekilde kullanılacaksa beklentiler içerisinde olabilir.

Değerlendirme ve Sonuç

Tablet pc özelliklerinin detaylarını aktarmaya çalıştık. Bir tablet pc alırken dikkat etmeniz gereken konuların başında incelediğiniz tablet bilgisayarın teknik özelliklerini iyice araştırmak olmalıdır. Elbette bu özelliklerin sizin kullanım ihtiyacınızla ne kadar örtüştüğü ve ihtiyacınızın ne kadarını karşılayacağı da tamamen sizinle ilgili bir konu. Tablet pc seçiminde mutlaka ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Kullanmayacağınız birçok özelliği satın alacak bir fiyatla tablet pc satın almanız sadece cebinizden bu konuda fazla para çıkmasını sağlayacaktır. Piyasada bulunan tablet pcler arasında doğru seçim yapmak ise standart özellikleri belirlemek ve buna göre ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını sorgulamak olacaktır.

Bizim amacımız yazının başında da belirttiğimiz üzere “tablet pc almak istiyorum ama bir tablet pc özellikleri nasıl olmalı ve tablet pc alırken nelere dikkat etmeliyim” diye soruyorsanız bu konuda tablet pc özelliklerinin detaylarını olabildiğince sizlere aktarmış olmaktır. Umarız size tablet pc alım sürecinizde faydalı olmuşuzdur.

comments powered by Disqus