Tablet PC Fiyatları ve Tablet PC Seçimi

Mobil

Öncelikle tablet pc nedir sorusuna kısa bir tanım getirebiliriz. Tablet pc genelde boyutu 7 inch olarak başlayan ve 10.1 inch gibi netbookların varsayılan ekran boyutuna ulaşabilen, içerisinde işletim sistemi olan ama açılışı, stand-by konumu gibi sürelerin netbook ve laptop gibi taşınabilir ürünlere göre daha iyi olduğu, ince, hafif ve klavyesi ekranın içinde olan dokunmatik ürünlerdir.

Tablet pc fiyatlarına bakmak istesek ve bir tablet pc için fiyat aralığını nasıl belirleriz diye düşünsek, diğer bilgisayar sistemlerinde olduğu gibi kullanılan malzeme ve donanım özelliklerine göre bir fiyat skalası oluşturulabilir.

Tablet pc fiyatları da bu özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Android tabanlı tablet pcler genelde varsayılan özelliklere göre oldukça uygun fiyatlarla satılırken, içerisinde android işletim sistemi olup kullandığı donanım özellikleri üst seviyede olan tablet pcler daha yüksek fiyat aralığında olabilmektedir.

Tablet pc fiyatlarını kısaca karşılaştırmak istersek şöyle bir örneklendirme yapabiliriz. Lightinthebox.com sitesinden 7 inch boyutunda bir android tablet siparişi{.broken_link} vermiştim. Kısa bir süre içerisinde elime ulaştı. Bu android tabletin fiyatı 150$ olarak belirlenmiş. Android tabletin içerdiği 4GB dahili hafıza yanısıra 16GB’a kadar depolama alanı için microsd kart kullanılabiliyordu. Wi-Fi özelliği ile gelen tablet pc ile android market içerisinde binlerce ücretsiz uygulamaya erişebiliyor ve ihtiyacım olan uygulamaları kullanabiliyordum. 150$’a sipariş ettiğim 7 inch boyutundaki android tablet pc ile çoğu ihtiyacımı karşılayabiliyorum. Tablet pc fiyatı 150$ yani 240TL.

Samsung Galaxy Tab bir başka android işletim sistemiyle sunulan tablet pc ve bir tablet pc olarak fiyatı şu anda 1299TL. Ürün Türkiye’ye ilk kez geldiğinde 1699TL seviyelerindeydi ve içerdiği GSM ve EDGE ile 3G’nin yanısıra 1.3MP kamera, GPS ve görüntülü konuşma gibi özelliklerle android tablet pcler arasında fiyatı en yüksek olan ürünlerden bir tanesiydi.

Darty mağazalarında bulabileceğiniz bir başka tablet pc örneği ise gene android tabanlı 7 inch boyutunda Oblio Tablet Mint 7X. Aynı Çin’den sipariş edilen android tablet gibi standart özelliklere sahip ve fiyatı 299TL gibi oldukça uygun seviyelerde. Detaylarını Darty’nin internet sitesinde bulabilirsiniz.

Exper’in yeni ürünü EASYPAD P10AN için ayrıntılı bir yazıyı tabletpcturk.com üzerinde bulabilirsiniz. Exper’in sunduğu tablet pc içeriğinde android 2.2 froyo sürümü işletim sistemini görüyoruz. 10 inch boyutunda olan tablet pc fiyat olarak 599TL gibi özelliklerine göre uygun sayılabilecek bir fiyatla sunuluyor.

Apple’ın tablet pc ürünü iPad ve yeni çıkan iPad 2 ise sunmuş olduğu görsellik ve özel bir ürün havası yakaladığı için hem tablet pc gibi görünüyor hem de kendi içinde sunduğu depolama alanı ve donanım özellikleriyle fiyatlarını belirliyor. iPad 2 özelliklerine{.broken_link} baktığımızda yukarıda saydığımız android tabanlı tablet pclere göre artıları ve özellikleri yüksek seviyede bir ürün ile karşılaşabiliyoruz. 2011 senesi ve sonrasında Google’ın sadece tablet pcler için sunduğu Android 3.0 Honeycomb kullanan tablet pc sayısı çoğaldıkça pazar içerisindeki dengeleri ve tablet pc fiyatlarındaki değişimleri hep beraber izliyor olacağız. Apple iPad 2 Fiyatları{.broken_link} için ilgili yazıdaki detaylara bakabilirsiniz. Özetle 499$ ile 829$ arasında değişen iPad 2 fiyatlarıyla karşılaşıyoruz.

En ucuz tablet pc fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız internet üzerinde topluca bilgi veren ve tablet pc fiyatlarındaki değişimleri gösteren siteler mevcut. Yukarıda aktardığımız bilgileri kısaca toparlamak gerekirse tablet pc fiyatlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Tablet PC Fiyatları

  1. Lightinthebox veya Çin üzerinden sipariş edilebilen tablet pc örnekleri 150$ ile 200$ arası ve 7 inch ile 10 inch ekran boyutlarında Wi-Fi özelliği ile gelmektedir. Android 2.1 veya 2.2 işletim sistemiyle beraber gönderilen bu tablet pclerin fiyatları şu anda fiyat performans ve verimlilik açısından en uygun tablet pcler arasında gösterilebilir.

Tablet Pc Fiyatı olarak maksimum 240TL seviyesinde giriş fiyatı.

  1. Türkiye’de Darty mağazalarından ve Limango gibi sitelerden sipariş edebileceğiniz Oblio Tablet Mint 7X tablet pc fiyat olarak oldukça uygun seviyelerde gözüküyor. 299TL olan fiyatıyla ve standart özelliklerle satılan Oblio, tablet pc seçiminde kabul edilebilir bir seviyede gözüküyor.

  2. Exper’in EASYPAD P10AN ürünü 2011 yılında tablet pc piyasasının çetin geçeceğinin bir diğer örneği. 599TL olan satış fiyatıyla tablet pc seçiminde 3. sırada listemizde yer alıyor.

  3. Reedpad 7 inch android tablet{.broken_link} 929TL fiyatıyla ve bu fiyatı oluşturan özellikleri ile tablet pc seçiminde 4. sırada. Detayları Reeder.com.tr üzerinde bulabilirsiniz.

  4. Apple iPad 2 henüz Türkiye’ye gelmedi. Birinci nesil iPad ise 1100TL’den başlayan ve yukarı doğru artan fiyatıyla sevenleriyle buluşuyor. iPad ve iPad 2 tablet pc pazarındaki hakimiyeti ile her zaman tercih edilebilir bir ürün olacaktır. Tablet pc seçiminde standart ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra düşünülebilecek ürünlerin başında geliyor ve listemizin tablet pc fiyat sıralamasında 5. sırada.

Tablet PC Seçimi

Tablet pc seçiminde mutlaka ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Kullanmayacağınız birçok özelliği satın alacak bir fiyatla tablet pc satın almanız sadece cebinizden bu konuda fazla para çıkmasını sağlayacaktır. Piyasada bulunan tablet pcler arasında doğru seçim yapmak ise standart özellikleri belirlemek ve buna göre ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını sorgulamak olacaktır. Tablet pc alırken nelere dikkat etmeli{.broken_link} yazısını birkez daha gözden geçirmeniz tavsiye edilir.

Tablet pc almak için 5 neden{.broken_link} sıralamıştık. Günümüz teknolojisinde tablet pc almak için eminim sizin daha fazla sebebiniz bulunuyordur. Eklemek istediğiniz markalar ve tablet pc tavsiyeniz olursa yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

comments powered by Disqus