Todoist ile hayatınızı düzenleyin

Google

Todoist bir yapılacaklar listesi uygulamasıdır. Web üzerinden çalışıyor. Uzun zamandır kullanıyorum ve gayet memnunum. Sizlere de tavsiye ederim. Amir tarafından geliştiriliyor, tek kişilik bir iş yani. Todoist’in ana amaçlarından biri hayatınızdaki bir çok şeyi düzene sokmak ve stresden uzak bir hayat yaşamaktır. Nasıl derseniz?

Aslında hayatmızda bir çok şey var, yapmamız gereken. Bu bir çok şeyi ya unuturuz, ya da aklımıza geldiğine yaparız. Halbuki bunu yapılacaklar listesine eklersek ve ortaya Todoist gibi güzel bir web 2.0 uygulaması koyarsak işler çok daha kolay olabilir bizim için. Ben kendimden örnek vereyim biraz, gündelik işlerim var. Bunları Todoist’e ekledim. Bu işleri her bitirdiğimde tıklayarak tamamlanmıştır diyorum. Ertesi gün yine karşıma çıkıyor aynı olay. Gündelik olarak ayarladığım için. Başka kullandığım alanlar ise Üniversite ve Proje günleri içindir. Bu günlerde her adımı teker teker yazarım, yapmam gerekenleri sıralarım. Ayrıca aklımda gelen bin bir türlü şeyler oluyor, boş zamanımda yapabileceğim şeyler. Fakat boş zamanım olduğunda ise, ne yapsam etsem bulsam diye kara kara düşünüyorum. Bulamıyorum çünkü hiç bir şey. Fakat Todoist sayesinde sonra yapılabilir her türlü bilgiyi eklerim. Şu ana kadar da çok işime yaradı.

Gelelim işin teknik kısmına.

Todoist ilk görünüşte çok sade, fakat biraz kurcaladıktan sonra çok işlevsel bir yapılacaklar listesi uygulaması olduğunu görüyoruz. Her türlü bilgi için kısayollar mevcut. Ajax sayesinde yenilenen sayfalar olmadığı gibi eklemeler de kolayca yapılabiliyor. Tüm bunların üstüne iGoogle ve Netvibes eklentileri de var. Bu eklentiler sayesinde yapmanız gereken her türlü işi kolayca anasayfanızdan görebilir, ve tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bunların dışında bir de Gmail eklentisi de mevut. Ne işe yarar derseniz bir örnek ile izah etmeye çalışayım. Örneğin arkadaşınız akşamki proje ödeviniz için bir belge yolladı ve sizin buna bakmanız istedi. Fakat sizin zamanınız yok. “Add Todoist” bağlantısına tıklayarak Todoist’e eklemiş oluyorsunuz. Böylelikle unutmamış da oluyorsunuz.

Todotist.com benim hayatamı bir çok yönden kolaylaştırdı, daha önceden yapmam gereken fakat her seferinde ertelediğim işleri artık kolay takip edebiliyor ve tamamlıyorum. İşyerinizde, okulunuzda, hayatınızda her türlü alanda yardım edecektir size.

comments powered by Disqus