Turkcell T10 için Android Market ve FM Radyo

Mobil

Turkcell T10, geçtiğimiz ay Turkcell tarafından duyurulduğundan beri Turkcell iletişim Merkezleri’nde hem kontratlı hem de kontratsız olarak alınabiliyor. Kontratlı fiyatında 60 saat mobil tv, internet paketi ve konuşma gibi özelliklerle geldiğinden telefonun fiyatı 29 Tl’den 24 ay gibi bir taksitle satılıyor. Eğer kontratsız, yani sadece cihazı almak isterseniz kendi aldığım fiyat olan 327 TL diyebilirim. Sanırım 232$ olan fiyat kur fiyatına göre TİM’lerde değişiklik gösterebiliyor.

Turkcell T10 alınır mı? Turkcell T10 nasıl bir telefon? Turkcell T10 özelliklerine Turkcell’in sitesindeki Turkcell T10 sayfasından bakabilirsiniz. Bilmeyenler için Turkcell T10 için aslında Huawei firmasının ürettiği u8110 modeli diyebiliriz. Akıllı telefon olarak sunulan T10’un içerisinde kullanılan işletim sistemi android işletim sistemi. Google Android Mobil Telefonlar{.broken_link} için açık kaynak kodlu, tablet pc ve akıllı telefonlar üzerinde kullanılan dünyada oldukça yaygın ve geliştirmeye açık telefonlar diyebiliriz.

Turkcell T10 Özellikleri

 • Android 2.1 isletim sistemi
 • 3G,HSDPA
 • 240×320 pixel / 2,8 inç boyutunda dokunmatik ekran
 • Özel ekran kalemi
 • 3.2 megapiksel flaşlı kamera
 • USB ve Java uygulama desteği
 • Anında e-posta (Push e-mail)
 • GPS ve Pusula
 • Wi-Fi (Wi-Fi 802.11 b/g)
 • Hava durumu, gazeteler, facebook’a tek tuşla erişim
 • Mobil TV ve daha birçok Turkcell uygulamaları
 • Google’da sesli arama

Peki Turkcell T10 içerisindeki android işletim sistemi değil mi? Evet android işletim sistemi ama Turkcell tarafından modifiye edilmiş şekilde sunulan bir şekliyle…Hız ve performans kaybının yanısıra, kullanılan hizmetlerin çoğunun Turkcell uygulamalarına gittiğini gözlemleyebiliyorsunuz. Durum böyle olunca zaten kapalı olan Android Market’e girilemiyor. Aynı zamanda FM Radyo, cihazın içerisinde donanım olarak bulunmasına rağmen herhangi bir uygulaması yok ve maalesef kullanılamıyor. Bunun yerine Turkcell tarafından sunulan gncPlay servisi devreye giriyor.

Turkcell T10 için Android Market ve FM Radyo

Bu aşamada Turkcell T10 cihazını kontratsız olarak alıp içerisine yeni rom atma işlemini başarıyla uyguladım. Öncesinde bir uyarı olarak not düşmek gerekiyor. Böyle bir işlem yaptığınızda, aldığınız cihazın garantisini tamamen kaybediyorsunuz. Yeni Rom atma işleminden sonra 528 mHZ olan Turkcell T10, 672 mHZ cpuda çalışabiliyor. Ciddi bir performans farkı olduğunu söyleyebilirim. Android Market açıldı. FM Radyo geldi. Gps çalışıyor.

Özetle hem Turkcell T10 nam-ı diğer Huawei u8110 rahat bir nefes aldı hem de bir kullanıcı olarak uygun bir fiyata (kanımca olabilecek max özelliklerle) sıfır android işletim sistemli bir telefonum oldu.

Eğer bir Turkcell T10 sahibi iseniz, bu şekilde bir değişiklik yapmak isterseniz aşağıdaki linkleri takip ederek yapabilirsiniz.

Türkçe Kaynak :
-Turkcell T10’a Rom Atma Huawei u8110’a Çevirme
Turkcell T10 a.k.a Huawei u8110 Kullanıcıları (Cihaz hakkında herşey)

İngilizce Kaynak:

[ROM] [Huawei U8100/U8110/U8120] [Eclair] The Celestial Teapot RLS3 [2010-11-09]

comments powered by Disqus