Twitter Arama Sonuçlarını Google ile Birleştirin

Google

Twitter arama sonuçlarını Google aramalarınızda çıkacak şekilde görebilmek mümkün. Biraz konuyu açmak gerekirse Google üzerinde yaptığınız bir aramanın sonucu olarak, search.twitter.com üzerinde aramışsınız gibi Google arama sonuçlarıyla beraber Twitter üzerinden gelen arama sonuçlarının da aynı sayfada gösterilmesi diyebiliriz.

Nasıl olabiliyor diye sorarsanız? Firefox ve Greasemonkey güzelliği olarak cevap verebilirim. Mark Carey tarafından hazırlanan ve Greasemonkey içerisine rahatça ekleyebileceğiniz bir kullanıcı betiği (userscript) sayesinde Google aramalarınızda Twitter sonuçlarını da görebiliyorsunuz.

Ayrıntılı olarak Google aramalarınızda Twitter sonuçlarına nasıl ulaşacağınıza değinirsek :

  • Bu zamana kadar Firefox’a GreaseMonkey eklentisini yüklemediyseniz Firefox add-ons üzerinden Greasemonkey eklentisini ediniyorsunuz.
    • userscripts.org üzerindeki “Twitter Search Results on Google” sayfasına gidip yükle (Install) kısmına basıp ilgili betiği Greasemonkey içerisine kuruyorsunuz.

Google arama sonuçlarına gerçek zamanlı olarak eklenen Twitter sonuçları, bildiğimiz Google ekranından arama kutusunun alt kısmında gözükecek şekilde karşımıza çıkıyor. Böylelikle aradığınız kelimeye göre sadece Google’ın size gösterdiği ilgili websiteleri dışında o an ki Twitter diyaloglarına da ulaşmış oluyorsunuz.

Arama motoru olarak Google %99 gibi oranlara varan bir yüzdeyle kullanılıyor. Ancak özellikle son dönemde popülaritesi fazlasıyla artan Twitter üzerinden arama yapılabilmesi Google’a rakip bir durum olarak gösterilse bile şu an için bu konuda elbette Google başı çekiyor. Belki yakın bir zaman dilimi içerisinde Google bu şekilde Twitter üzerindeki anlık diyalogları arama sonuçlarında resmi olarak göstermek bile isteyebilir. O zamana kadar Google üzerinde Twitter arama sonuçlarını da görmek isterseniz bu şekilde kullanabilirsiniz.

Realtime Twitter Search Results on Google{.broken_link}

comments powered by Disqus