Twitter Hashtag Kullanımı Hakkında İpuçları

Sosyal
Twitter Hashtag Kullanımı Hakkında İpuçları

Hashtag hakkında genel bilgi içeren yazımızdan sonra şimdi de hashtag kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri ve hashtag kullanırken yapılması ve yapılmaması gerekenleri paylaşmak istiyoruz.

Düzgün kullanıldığında hastagler daha etkili mesajlaşmanızı sağlar. Fakat hatalı kullanımda da çok iticilik yaratabilir. Bu yüzden attığınız tweetler hiç okunmadan geçilebilir. Aşağıda anlattığımız ipuçlarını okuduğunuzda daha bilinçli bir twitter kullanıcı olacağınıza eminiz.

Hashtag İle Neler Yapabiliriz?

Grupları Takip Edin

Gerek kendi şirketiniz hakkında yazılanları takip etmek için gerekse diğer organizasyonları takip etmek için hashtagleri kullanabilirsiniz. Örneğin “#benimfirmam” içeren tweetler attığınızda birisi sizi araştırıken doğrudan bu mesajlara ulaşabilir. Aynı mantıkla siz de bir etkinlik, olay veya kurum hakkında bu yöntemle bilgi edinip ve hatta yorum da yazabilirsiniz.

Promosyonlar Düzenleyebilirsiniz

Eğer ciddi bir takipçi sayısına ulaşmış bir kişi veya bir kurumsanız düzenleyeceğiniz promosyon ve kampanyalar için bir hashtag belirleyerek duyurularda bulunabilir ve reklamlarda bu hashtagler ile pazarlama yapabilirsiniz. Ayrıca “1000nci tweet bizden hediye kazanacak” gibi kampanyalar da sizin hashtag üzerinden konuşulmasını sağlar. Belli “Trend Topic” bile olabilirsiniz. Örneğin bir kitabevisiniz ve bir yazara imza günü düzenlediniz; “#LivaneliPazarGunuBurada” hashtagi ile harekete geçebilirsiniz.

Bir Olaya/Kavrama Katılım veya Tepki Gösterin

Çeşitli grupların hareketleri, eylemleri, tanıtımları, protestoları gibi sosyal olaylara destek vermek veya tepkinizi sunmak için ilgili olayların hashtaglarini kullanabilirsiniz. Mesajınızda ilgili hashtagi kullanarak bunu yapmak mümkün. Örneğin; “#seragazinahayir kampanyasını destekliyorum” gibi.

Kavramları Etikeleyerek Onlara Destek Olun

Bazen mesajlarınızda kavramlardan bahsedersiniz ama o kavramın anlamını açıklamak için yeriniz yoktur. O zaman hemen başına bir “#” işareti koyarak okuyucuyu onunla ilgili yazılmış tweetlere yönlendirebilirsiniz. “#TabletPC kullanımı günden güne artıyor” derken tablet pc kavramını bilmeyen birisi bu linki tıklayarak gerekli bilgiye ulaşabilir.

 

Hashtag İle Neler Yapmamalıyız?

Karmaşık Başlıklardan Kaçının

Aşırı uzun, karmaşık ve anlaşılması zor kelime veya tümceleri kullanmak etkinizi azaltacaktır. O bakımdan basit ve net ifadelerle hashtag oluşturun. Yani “#geceylegunduzayniuzunlukta” demektense “#ekinoks” diyebilirsiniz (kabul ediyorum abartılı bir örnek ama siz anladınız :)).

Mesajdaki Her Kelimede HashTag Kullanmayın

Sık yapılan hatalardan birisidir. Mesajınızdaki her kelimenin bir hashtag olması ne kadar gerekli iyi düşünün. Çünkü # işareti durup kelimeyi irdelemeye sevkeder ki bu da sık sık olunca itici olur. Bu tür mesajlardan çabuk sıkılır ve hiç okumadan geçeriz. “#ben #aşkımı #çok #seviyorum” gibi bir tweeti sevgiliniz bile okumayabilir :) Çünkü zaten onlarca tweetin ardından oraya gelmiştir. Okumazsa şaşırmayın…

Anlamsız Kelimeler Kullanmayın

Hiç bir anlamı olmayan#dcgpsje” gibi kelimeler kullanaktan kaçının. Sizin için anlamlı olan bir kısaltmanın sosyal çevrede ne kadar algılanabilir olduğunun farkında olun. Duruma göre “#TBMM” yerine “#parlamento” yazmanız bile gerekebilir(!)

Hashtag kullanımı hakkında özetle diyebiliriz ki; yerinde ve uygun kullanım ile etkili bir twitter kullanıcısı olmak mümkün. Elbette sosyal medya sadece hashtaglerden ibaret değil… Sizinle diğer kavramları da zamanla paylaşacağız.

Sizce hashtag kullanımında dikkat edilmesi gereken başka neler olabilir? Paylaşırsanız seviniriz…

comments powered by Disqus