Twitter Profil Arama Motoru : TweepSearch

Sosyal

Twitter arama motoru kavramı twitter üzerinden gönderilen tweetlerin, yani twitter mesajlarında arama yapılmasını sağlayan sistemdir. Twitter sosyal iletişim ağının kendi uygulaması olan search.twitter.com dışında twitter ağında yapılan iletişimi sorgulayan ve twitter arama motoru şeklinde bürünen birçok farklı uygulama ile karşılaşabiliyoruz.

100 milyon kullanıcıyı çoktan geçen ve gerçek zamanlı arama kavramını sosyal medyaya kazandıran twitter içerisinde farklı şekilde arama işlemi yapılabiliyor. Ancak twitter profilinizdeki kişilerin yani twitter takipçilerinizin ya da sizin twitter üzerinden takip ettiklerinizin twitter mesajlarına ilişkin bir twitter arama motoru bulunmuyor.

TweepSearch twitter arama motoru twitter profillerini indeksleyerek bu profiller içerisinde arama yapılabilmesini sağlıyor. 12 milyon kişiden fazlasını indekslediğini belirten TweepSearch içerisinde bir kullanıcı adı – twitter hesabı ismi girerek indekslenmesini sağlayabilirsiniz. Örnek twitter hesabı olarak @murekkep şeklinde bir arama kriteri oluşturup ilgili twitter hesabının indekslenmesini sağlayabilirsiniz. TweepSearch twitter takipçilerinizin hakkında ve konum bilgilerinden yola çıkarak derinlemesine sorgulama yapılmasına imkan veriyor.

Twitter arama motoru gibi çalışan ama twitter takipçilerini ve twitter arkadaş listesi içerisinde arama yapabilen TweepSearch, eğer herhangi bir twitter profil bilgisi girilmezse ve bir arama sorgusu yapılırsa, indekslemiş olduğu tüm twitter hesapları içerisinde ilgili aramayı gerçekleştiriyor. TweepSearch arama sonuçlarıyla gelen her twitter mesajındaki avatar resmine tıkladığınızda yapılan aramayı o kişinin takipçi ve arkadaş listesiyle sınırlandırıyor.

Alternatif bir twitter arama özelliği sunan TweepSearch arama motorunu, özellikle twitter hesabınızda takip ettiğiniz kişilerin tweetleri ve arkadaş listenize özgü bir sorgulama yapmak istemeniz durumunda kullanabilirsiniz.

comments powered by Disqus