Twitter Trending Topics Nedir? Trend Topic Olmanın Yolları Nelerdir?

Sosyal
Twitter Trending Topics Nedir? Trend Topic Olmanın Yolları Nelerdir?

“Trending Topics” Twitter tarafından sunulan bir sosyal medya kavramıdır. Twitter.com anasayfasına girdiğinizde “Gündem Başlıkları” isimli bölümde gördüğünüz başlıklar “trending topics” başlıklarıdır. Twitter, bölgelere göre o an en çok tartışılan başlıkları seçip göstermektedir. Belli bir süre tüm kullanıcılar bu başlıkları görüp paylaşabilmektedir.

Sosyal medyada “Trending Topic” olmak oldukça önemlidir. Binlerce ve hatta yüzbinlerce kullanıcıya ulaşmayı sağlayarak çok güçlü bir reklam potansiyeli sunar. Durum böyle olunca “Trending Topic” olmak için neler yapılması gerekir konusu da önem kazanıyor elbette.

Yakın zamana kadar ünlü bir kişi olmak gündeme oturmak için yeterliydi. Elbette değişen ihtiyaçları değerlendiren Twitter da yazılımları güncelleyerek daha isabetli bir gündem sunmaya başladı. Ünlü olmak hala çok faydalı bir unsur ama hiç beklenmedik bir kişi bir konu hakkında attığı bir twit sayesinde gündeme oturabilir.

Gündeme oturacak bir konu araken twitter kurallarına da uymakta da fayda var. Aksi halde uygulanan filtrelere takılıp kimse tarafından görünmeyebilirsiniz.

 

“Trend Topic” Olmak İçin Öneriler

Trend Topic olmak için dikkat edilmesi gereken çok etken var. Bir çok şeyi aynı anda doğru bir şekilde yapmak gerekiyor. Bunun için ilk akla gelen bir kaç öneriyi sizinle paylaşmak istiyorum:

  • Gündeme yerleşmek için öncelikle yaratıcı bir fikir, özgün bir görüş veya komik bir olgu ortaya atmak gerekiyor.
  • İnsanların konuyu takip edecekleri doğru bir zaman dilimi seçmelisiniz.
  • Hashtag kullanarak uzun açıklamalara gerek kalmadan kendinizi ifade edin. Kısa yoldan ifade etmek her zaman daha etkilidir.
  • Çevrenizdeki kişilerden paylaşımlarınızı “retweet” yapmasını ve yaymasını isteyin. Bu hareket logaritmik bir artış etkisi yaratabilir.
  • Bir konunun dar bir kitle tarafından sürekli twitlenmesinden çok geniş bir kitlenin birer kez twitlemesi daha büyük bir etki yaratacaktır.
  • Twit yazdığınız anda yerel olarak sistemde kaç kişinin olduğa da önemli bir konudur. Sizin yazdıklarınızı ne kadar çok kişi retweet ederse etkiniz o kadar artar.
  • Reklam amaçlı twitlerde bir hediye sunmak kitlelerin katılım oranını artırmak için en çok kullanılan yöntemdir. Örneğin; “1000nci twit atan kişiye 1 adet Samsung Galaxy S2 hediye ediyoruz” gibi :)
  • Kitlelerin eğilim göstereceği konuları önceden tahmin edip doğru zamanda twit atarak trend topic olma şansımızı artırmak mümkün.

İyi twitler!

comments powered by Disqus