Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Masaüstü

Şimdi muhtemelen zaten sırada 7.10 sürüm ve adı Gutsy Gibbon olan bir Ubuntu var diyeceksiniz. Evet doğru. 18 Ekim 2007 tarihinde bir değişiklik olmazsa 7.10 Gutsy Gibbon tamamen duyurulmuş olacak. Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon{.broken_link}‘ın neler içereceği hakkında daha önce belirli bilgiler aktarmıştık.

Peki Canonical neden 7.10 tam anlamıyla çıkmadan “Ubuntu 8.04 – Hardy Heron” şeklinde bir duyuru yaptı. Öncelikle sonuna bir LTS (Long Term Support) eklemeliyiz. Aslında bu birçok şeyi açıklıyor. Bildiğiniz üzere Ubuntu altı ayda bir yeni sürüm çıkarıyor. Bu döngü içerisindeki sürümlerden bir tanesi ise LTS olarak adlandırılan, uzun dönem desteği sağlayan sürüm oluyor. Bundan önceki LTS sürüm 6.06 sürüm ile Dapper Drake olmuştu. Özetle Ubuntu 8.04 – Hardy Heron, uzun dönem destekli (masaüstü sistemlerinde 3, sunucu sistemlerinde 5 yıl destek) ikinci ubuntu sürümü olacak.

Nisan 2008’de duyurulacağı belirtilen Ubuntu 8.04 – Hardy Heron için beyin fırtınası başlamış durumda. Launchpad üzerinden bu ikinci LTS olan sürüm için eklenmesini istediğinizi ya da yapılması gerektiğini düşündüğünüz konuları paylaşabilirsiniz.

Son olarak Heron nedir? Onun için de buraya alalım.

comments powered by Disqus