Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Beta Hazır

Masaüstü

Kod adı Jaunty Jackalope olan Ubuntu’nun 9.04 sürümü için Beta duyurusu yapıldı. Ubuntu 9.04 Beta birçok hatanın giderildiği ve test edebileceğiniz oranda kararlı bir sürümdür. Yani eğer Ubuntu 9.04 ile gelen yenilikleri merak ediyorsanız Beta sürümü indirip kurabilir ya da halihazırda kullandığınız Ubuntu 8.10 masaüstünüzden yükseltme işlemi yapabilirsiniz.

Kullandığınız Ubuntu 8.10 masaüstü üzerinden Ubuntu 9.04 Beta’ya yükseltme yapmak isterseniz Alt+F2 ile açtığınız komut kutusuna “update-manager -d” yazmanız yeterli olacaktır. Güncelleme Yöneticisi karşınıza gelecek ve yeni dağıtım 9.04’ün kullanılabilir olduğu bilgisini verecektir. Bu bölümden “yükselt” (upgrade) dedikten sonra kolayca Ubuntu 9.04 Beta‘ya terfi edebilirsiniz.

Ubuntu 9.04 ile gelen özelliklere kısaca bakmak istersek;

 • Gnome 2.26 – 18 Mart 2009’da final sürümü duyurulan Gnome 2.26 özelliklerine göz atmak isteyebilirsiniz.
  • Geliştirilmiş çoklu monitör desteği
  • X.Org sunucu 1.6
  • Uyarılar ve uyarı özelliklerine eklenmiş yeni stiller. Örnek olması açısından buradaki videoya bakılabilir.
  • Daha hızlı başlama süresi (boot performansı) – Ubuntu 9.04 başlangıç süresinde belirgin şekilde geliştirmeler yapılmış.
  • Ext4 dosya sistemi desteği ile başlangıç süresinde iyileştirmeler ve genel olarak dosya sistemi performansı artışı.

Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope için kararlı final sürümü beklediğimiz üzere 23 Nisan 2009 tarihinde duyurulacak. Ubuntu 9.04 Beta sayfasında hem beta için duyurulan özelliklere hem de indirme adreslerine ulaşabilirsiniz.

Ubuntu 9.04 sonrasında bizi bekleyen sürüm ise kod adı Karmic Koala olarak duyurulan Ubuntu 9.10 Karmic Koala.

comments powered by Disqus