Vlog Çekmek için Gerekenler Nelerdir?

Sosyal
Vlog Çekmek için Gerekenler Nelerdir?

Vlogger olmak ve çektiğiniz kişisel videoları insanlara ulaştırmak için vlog çekmek istiyorsunuz. İhtiyacınız olabilecek fotoğraf makinesi, kamera, tripod ve yazılım araçları gibi gerekenler listesini bu yazıda bulabilirsiniz.

Youtube‘da vlog kanalları gün geçtikçe popüler olmaya devam ediyor. Sosyal medyanın yeni trendlerinden olan Vlog, yani video blog ya da video günlük oluşturan kişi sayısı da artıyor. Youtube üzerinde bu işi amatör olarak eğlence amaçlı yapanlar olduğu gibi, yine Youtube kanalından ciddi anlamda kazanç elde eden Youtuber sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Vlog çekmek ve ilk video kayıtlarını oluşturmak için gereken ekipmanlar içerisinde en üstte şüphesiz fotoğraf makinesi veya kamerayı saymalıyız. iPhone veya iyi bir Android akıllı telefon ile de video kaydı yapılabilir. Ancak bu işi ciddi yapan Vloggerlara baktığımızda video çekenlerin veya youtube’a içerik oluşturanların çoğu DSLR yada kompakt fotoğraf makineleri kullanmaktadırlar.

Vlog Çekmek için Gereken Ekipmanlar

Vlog Çekmek için Gerekenler Nelerdir?

Vlog çekmek için gerekli ekipmanları listeleyelim. Aşağıda yer alan ekipmanlar kaliteli videolar yüklemeniz ve kanalınızda yer alacak videoları nasıl kaydedeceğinize göre değişebilir. Örneğiz sadece sokakta hareketli dış çekimler yapıyorsanız dönebilir LCD ekrana sahip kompakt bir kamera işinizi görebilir. Bu durumda iç mekanda sabit kurulu bir şekilde ihtiyaç duyulan DSLR veya Cinema tarzı bir fotoğraf makinesi ya da kameraya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Yine de profesyonel ve belirli kalitede çekimler yapmak istiyorsanız aşağıdaki ekipmanlar yeterli olacaktır.

  • DSLR Fotoğraf Makinesi : Canon ve Nikon tarafında giriş seviyesi modeller işinizi görecektir. Ama yine de orta segmentte özellikle Canon’un Dual Pixel AF özellikli EOS 70D veya 80D DSLR fotoğraf makineleri yeterli olacaktır. Eğer bu segmentte 4K video çeken bir model arıyorsanız açıkçası o zaman fiyat bayağı yükseltiyor. Taviyem eğer 4K video kaydı istiyorsanız dönebilir ekran ve mükemmel AF sistemiyle Sony A6500 aynasız model olacaktır.
  • Dönebilir LCD ekranlı kompakt fotoğraf makinesi : Bu model için en iyi seçenek Canon’un PowerShot G7 X Mark II modelidir. Emin olun pişman olmazsınız. Gövde sabitleme, dönebilir LCD, kaliteli görüntüler ve Full HD video kaydı. Dönebilir LCD ekranı bir tarafa bırakırsak hemen hemen aynı fiyata 4K video çekebilen ultra kompakt Sony RX100 IV mükemmel bir alternatif. Aklınızda olsun bir monopod ile bütün gün elinizde selfie çeker gibi video çekebilirsiniz. Yani 4K tercih ediyorum ama LCD ekrandan vazgeçiyorum diye düşünmeyin! Tabi her durumdaki alternatifiniz GoPro’dan bahsetmeden geçmiş olmayalım. Bütçe dostu aksiyon kamera olarak GitUp Git2 tavsiye ederim.
  • DSLR için büyük tripod : Ürün tavsiyesi isterseniz Manfrotto MT055XPRO3 3 Kademeli Aluminyum Tripod.
  • Kompakt fotoğraf makinesi için monopod
  • Yaka mikrofonu veya sabit alanlar için Rode Nt-USB mikrofon

Bu arada eğer oyun kanalı açacaksanız bilgisayarda yaptığınız herşeyi ekrandan kaydeden Fraps programını kullanın.

Vlog çekmek için gerekenler listesine eklemek istediğiniz ürünler ve kolaylıklar varsa yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

comments powered by Disqus