Vlogger Olmak için Gerekenler Nelerdir?

Sosyal
Vlogger Olmak için Gerekenler Nelerdir?

Vlogger olmak için gerekenler listesini oluşturup, ilk defa vlog kanalı açacak kişilere faydalı olmaya çalışacağız. Youtuber ya da vlogger olmak için başlangıç aşamasındaki ihtiyaçlarınızın en başında doğru bilgi gelmektedir.

Youtube kanalı oluşturup, kendilerine özgü videolar çeken kişilere Youtuber denmektedir. Ya da belirli bir tema çerçevesinde düzenli vlog çeken kişiler günümüzde vlogger olarak ifade edilir. Eğer siz de Youtuber olmak istiyorsanız, öncelikle kamera karşısına geçince ne yapacağını bilen biri olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Heyecanlanıp kem küm ederseniz ya da kamera karşısına geçmekten çekiniyorsanız, baştan bu işin size göre olmadığını belirtelim. Vlogger olmak için öncelikle kamera karşısında oldukça rahat olmalı ve bu aşamadan sonra anlatacak birşeylerinizin olması gerekmektedir.

Samimi olmak önemlidir. Sizi izleyen kişileri arkadaşınız gibi görürseniz bu hem sizi rahatlatır hem de anlatımınızı güçlendirir. Şimdi gelin Youtuber yani vlogger olmak için ilk başta ihtiyacınız olabilecek detaylara bakalım!

Vlogger olmak için nelere ihtiyacım var?

Vlogger Olmak için Gerekenler Nelerdir?

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube, hergün yüz milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yüklenen milyonlarca video, yapılan yorumlar ve arka arkaya gelen yeni üyelik işlemleri, Youtube’un popülerliğini daha da artırıyor.

Temayı belirleyin

Ücretsiz olarak açabileceğiniz sayfanızda öncelikle dikkat etmeniz gereken konular, kanalınızın ismi ve ne üzerine olacağı yönünde olmalıdır. Yani temayı belirlemeli ve bağlı unusrları düşünmelisiniz. Kısaca kanalınızın ne üzerine olacağına karar vermelisiniz.

Dikkat çekici bir isim bulun

Güzel ve anlaşılır bir isim, her zaman dikkat çekicidir. Bu aşamada tavsiyemiz Türkçe karakter kullanmamanız yönünde olacaktır. Dünya genelini düşündüğünüzde bu size ilerisi için kolaylık sağlayacaktır.

Açıklama metni ve video ekleyin

Kanalınızın temasının bir açıklaması olmalı. Bunun için hazırlayacağınız ufak bir metin, ziyarete gelen insanları bilgilendirecektir. Hatta Türkçe açıklamanın yanında İngilizce açıklama metninin olması size fayda sağlayacaktır. Hemen yanına bir video ekleyin. Bu videoyu kanalın açılışındaki manşet kısmına (default video) sabitleyebilirsiniz.

Düzenli olarak video yükleyin

Başlamak bitirmenin yarısı demişler. Ama siz daha vlogger olmak için henüz yolun başındasınız. İyi bir vlog kanalı düzenli olarak içerik üretmelidir. Takipçileriyle sinerji içerisinde olmalıdır. Bunun için iyi bir planlama yapmalısınız. Yani haftada kaç tane video yükleyeceğinizi belirlemeli ve buna uygun hareket etmelisiniz. Amacınız sadık bir izleyici kitlesi oluşturmaksa düzenli yüklemeler olmazsa olmazlarınızdır.

Sosyal medya kullanımı

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmak oldukça önemli. Yani sadece çektiğiniz vlogları sadece Youtube ile sınırlandırmayın. Paylaştığınız videolardan daha fazla kişinin haberdar olmasını istiyorsanız, Twitter ve Facebook gibi alanları da kullanmalısınız.

Vlogger olmak ve Youtube üzerinde aktif video paylaşan birisi olabilmek için ilk etapta dikkat etmeniz gerekenleri sıralamaya çalıştık. Vlog çekmek için gereken ekipmanlar ve teknik bilgileri devam yazılarımızda bulabilirsiniz.

comments powered by Disqus