VPN Nedir? Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Teknoloji
VPN Nedir? Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar tarafından genelde internet yavaşladığında kullanılan VPN nedir, nasıl kullanılır ve nasıl kurulur? İşte bilinmesi gereken tüm detayları anlatıyoruz.

VPN nedir sorusuna cevap vermemiz gerekirse öncelikle kelime anlamı İngilizce sanal özel ağ (virtual private network) şeklindedir. Bu protokol sizi olmadığınız bir yerdeki fiziksel ağa uzaktan bağlar. Yani farklı bir noktadaki başka bir ağdan internete bağlanmanızı sağlar. Böylelikle bulunduğunuz yerdeki internet yavaşlığından kurtulmanız sağlanmış olur.

VPN bağlantısı, genelde güvenlik şirketleri tarafından tercih edilir. Ancak ülkemizdeki standart internet kullanıcılarının VPN kullanma sebebi girilemeyen sitelere girebilmek içindir.

VPN Nedir? Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

VPN Nasıl Çalışır?

Bu teknoloji temel olarak bilgisayarınızın fiziksel olarak bulunduğu yerden karşıdaki ağa şifreli bağlantı sağlamasıdır. Açılan tünel içerisinden iletilen bilgiler şifreli olduğu için dışarıdan görüntülenemez. Bilgisayarınıza kurduğunuz VPN programları, özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurarak sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi davranır. Sonuç olarak size karşıda bulunan ağdan bir IP numarası verir. Kullandığınız IP değiştiğinden bu sayede internette girmek istediğiniz sitelere erişebilirsiniz.

Tünelleme protokolü üzerinden transferi gerçekleştiren her veri şifrelenir ve oldukça güvenlidir. Veri transferleri sırasında transferi gerçekleştirilecek paketler güvenli olmayan ve herkes tarafından görülebilen ağlardan transfer edilmeden hemen önce şifrelenmektedir. .

VPN Nasıl Kullanılır?

İndirdiğiniz VPN programını kurduktan sonra bağlanmak istediğiniz bölgeyi seçmeniz yeterli olmaktadır. Bu sayede Türkiye’nin veya dünyanın farklı bir noktasından internete bağlanmış olursunuz. Bu aşamada internet gezinme hızınız bağlandığınız noktanın hızıyla doğrudan hızlanacaktır.

VPN ile yönetici, iş verenin veya ülke içinde bloke edilmiş olan herhangi bir web sitesine ulaşılabilir ve engeller kaldırılmış olur. Türkiye’de son yıllarda internet sitelerine uygulanan erişime kapatılma kararları ile gündeme gelen protokol için piyasada birçok özelleşmiş çözümler bulmak mümkün. Bu hizmetlerin fiyatları ile içeriklerine göre değişmektedir. Ücretsiz olan hizmetlerde ise genellikle veri miktarı sınırı bulunmaktadır. Yani bir noktadan sonra ya aldığınız hizmet sona eriyor veyasizi rahatsız edecek kadar yavaşlıyor.

Sanal Özel Ağ’ın kısaltılmış hali olan VPN, internet yavaşladığı zamanlarda kullanılan, farklı bir noktadaki başka bir ağdan internete bağlanmayı sağlar.

comments powered by Disqus