Wikirank ile Wikipedia’da Hangi Konuların Popüler Olduğunu Bulun

Google

Wikirank bir analiz aracı olarak Wikipedia üzerindeki başlıkları inceler ve Wikipedia üzerindeki popüler konuları, oluşan eğilimleri (trends) izlemeniz konusunda size yardımcı olur. Wikirank kesin sonuçlara ulaşabilmek için Wikipedia sunucularının verilerini kullanarak popüler konuları ve eğilimleri (trends) karşınıza getirir.

Wikirank‘ın hoş bir arayüzü var ve siteye girdiğiniz zaman son 30 gün içerisinde en çok okunan popüler konuları sağ tarafta karşınıza getiriyor. Böylelikle Wikipedia üzerinde hangi konuların popüler olduğunu bir bakışta görebiliyorsunuz. Popüler konuların yanında bu süre zarfında ne kadar görüntülendiği sayısal olarak ifade ediliyor.

Bir bakışta popüler konuların yanısıra Wikirank gerçekten güzel bir arayüze sahip. Anasayfası içerisinde ikinci olarak sunduğu bölüm eğilim gösteren başlıklar ya da bir başka deyişle insanların o gün içerisinde en çok okuduğu konuların yüzdesel değişimleriyle sıralanması. Böylelikle Wikirank bize en popüler konuların yanısıra o gün içinde insanların Wikipedia üzerinde en çok hangi konuları okuyarak ön plana çıkardıklarını da gösterebiliyor.

Wikirank’in sunduğu diğer bir özellik ise grafiksel olarak 4 farklı wiki makalesini karşılaştırabiliyorsunuz. strong>Wiki makalelerini karşılaştırırken sonuçları tercihinize göre 30, 60, 90 günlük periyodlarla edinebiliyorsunuz. Sorgulama sonucu oluşan grafiği arzu ederseniz bileşen kullanan her ortamda yayınlayabiliyorsunuz. Blog şablonunuzda, Facebook profilinizde vs..

Örnek bir sorgulamayı Wikipedia üzerinde okunma sayısına göre Twitter ve Facebook için son 90 günlük periyotta baktığımızda Wikipedia’da Twitter makalesinin görüntülenme sayısının Mart 2009 itibariyle artış gösterdiğini rahatlıkla görebiliyoruz.

Wikirank üzerinde sorgulama yaptığınız 4 konu içinde ayrı ayrı wiki makaleleri hemen oluşan grafiğin altında Wikipedia üzerinde görüntülenme sayısıyla beliriyor. Her sorgunuzun yan tarafında makalenin Wikipedia üzerindeki haline ulaşabileceğiniz link ile Google News üzerinde, Twitter ve NY Times üzerinde aratabileceğiniz şekilde linkleri veriliyor.

Özellikle Wikipedia gibi 10 milyon makaleyi geçmiş dünyanın en büyük ansiklopedisi üzerindeki dataların bu şekilde harmanlanıp getirilebilmesi internetin gelişim süresi içerisinde oluşan eğilimleri görmek açısından önem taşıyor.

Wikirank bana göre bu açıdan önemli bir görevi yerine getiriyor. Wikirank’i nasıl bulduğunuz ve hangi konuları araştırmak isteyebileceğiniz konusunda yorumlarınızla yazıya zenginlik katabileceğinizi tekrar belirtiriz.

comments powered by Disqus