Windows 8 Özellikleri

Masaüstü
Windows 8 Özellikleri

Windows 8 ayrıntılı bir şekilde tanıtılarak duyuruldu. Windows 8 indirme linklerini windows 8 indirilmeye hazır{.broken_link} yazısında ayrıntılı olarak paylaşmıştık.

Peki Windows 8 özellikleri nelerden oluşuyor? Windows 8’in diğer işletim sistemlerinden ya da diğer windows sürümlerinden genel olarak farkı nasıl olacak? Bu soruların cevaplarını bulmak ve basit bir şekilde Windows 8 özelliklerine bakmak için hızlı bir Windows 8 turu atmaya ne dersiniz?

Windows 8 Özellikleri

Windows 8 Metro UI

Windows 8 özelliklerinden en çok ön plana çıkan Metro UI yani metro arayüzü olarak tanıtılan ve beğeni toplayan gözüküyor. Microsoft’un oldukça önem verdiği özelliklerden biri olan Metro arayüzü Windows 8 ile bütünleşmiş bir şekilde geliyor. Windows 8 dokunmatik ekran desteği ile gelse de klavye ve fare uyumu ile beraber Metro arayüz dışında standart masaüstü olarak da kullanılabiliyor.

Windows 8 Dokunmatik Ekran Desteği

Windows 8 belki çok yeni olacak ama Microsoft’un bir önceki işletim sistemi Windows 7 bildiğimiz üzere neredeyse tüm netbooklarda yer alıyordu. Yani Microsoft, Windows 7 ile masaüstü bilgisayarlardaki işletim sistemi tercihlerinin yanısıra dizüstü olarak adlandırabileceğimiz laptop ve netbooklarda da hatırı sayılır bir çoğunlukla yer aldı ve tercih edildi.

Özellikle Android işletim sisteminin önlenemez yükselişi ve tablet pc piyasasındaki müthiş hareketlilik Microsoft’u bu konuda adım atmaya zorlamış ki Windows 8 dokunmatik ekran desteği ile geliyor. Windows Phone 7 ile popüler olan Metro arayüzü artık tablet bilgisayarlarda Windows 8 kullanılabileceğini gösteriyor. Windows 8 yüklü tablet pcleri önümüzdeki zaman diliminde sıkça göreceğiz.

Teknik olarak intel ve amd işlemcilerin yanısıra Windows 8 işletim sisteminin akıllı telefon ve tablet pc gibi cihazların temelini oluşturan ARM mimarisini de desteklemesi Microsoft’un tablet pc sektörünü ne kadar desteklediğinin bir diğer göstergesi aslında.

Windows Store Uygulama Mağazasına Hoşgeldiniz

Aslında bildiğimiz app store artık Microsoft tarafından da kullanıcılarına sunuluyor. Yanlış anlaşılmasın aynı iOS işletim sisteminin App Store’u , Google’ın android marketi gibi artık Windows 8 ile beraber Microsoft’un da uygulama mağazası olacak. Açıkçası bu akıma Windows 8 ile Microsoft’ta katıldı diyebiliriz.

Windows Store’un en güzel tarafı ise geliştiricilere yeni bir platform sağlayacak olması. Windows 8 üzerindeki uygulama mağazasında birbirinden farklı uygulamalar göreceğimiz kesin.

Windows 8 Performansı

Windows 8 kendisinden önce çıkmış olan tüm windows işletim sistemlerinden hatta windows 7’den bile daha hızlı olacak şekilde tasarlanmış. Özellikle açılış süresi neredeyse 8 saniye gibi bir süre ile oldukça hızlandırılmış.

Bu aşamada Windows 8 yüklenirken sistem süreçlerinin ayrıca yüklenme süreleri kısaltılmış. Metro arayüzü yüklendikten sonra bir uygulamanın açılması anında denebilecek şekilde kısa sürüyor. Usb 3.0 desteği sağlayan windows 8, kullanım olarak seri ve tatminkar hızlarda bir deneyim sağlıyor.

Windows 8 Değerlendirme

Windows 8 özelliklerini değerlendirmek istersek önümüzde Apple ile senelerce masaüstü ortamında çetin bir rekabette olan Microsoft’un bu sefer tablet pc sektöründe ve dokunmatik ekranlı cihazlarda yine Apple’ın karşısına çıktığını ve bunu Windows 8 ile yaptığını söyleyebiliriz.

Özellikle Apple iPad 2{.broken_link} ile tablet pc sektöründe yerini sağlamlaştıran ve diğer tarafta hemen her akıllı telefon ve tablet pc üzerinde görebileceğimiz android işletim sistemi ile Google’a karşı elini güçlendirmek üzere Windows 8 ile sağlam bir giriş yapmak isteyen Microsoft’u görebiliyoruz.

Web 2.0 ve internet uygulamalarında 2000’li yılları Google’a kaptıran ve açıkçası tarayıcı platformu dahil istediğini elde edemeyen Microsoft, bu sefer gün geçtikçe mobil bir platforma sürüklenen bilgisayar ortamında taşınabilir mobil cihazların gelişimini kaçırmak istemiyor.

Geç kalıp kalmadığını hep beraber göreceğiz. Ancak Windows 8 ile bunu başaramazsa treni kaçıracağı kesin.

comments powered by Disqus