Windows 8’in Tüm Ayarlarına Nasıl Erişirim?

Masaüstü
Windows 8’in Tüm Ayarlarına Nasıl Erişirim?

Microsoft Windows’un her sürümünde gelen yeni özellikler ve eklemeleri görmek için belki de ilk bakılan yer Control Panel olarak bildiğimiz Denetim Masası’dır.

Windows işletim sisteminin sunduğu imkanları tek bir yerde görebildiğimiz denetim masası sayesinde birçok windows ayarına ulaşabiliriz. Bu yazıda sizlere sadece Windows 8 işletim sistemindeki denetim masası ayarlarına değil, Windows’un “Tanrı Modu”  olarak bilinen “God Mode” özelliğini Windows 8 için nasıl aktif hale getirebileceğinizi aktarmış olacağız.

Windows 8 tüm ayarlar modu ile tek bir klasörde yeni Windows 8’in tüm ayarlarını yine Windows 8 masaüstü üzerinden erişebiliyor olacaksınız. Aslında Windows 8 tüm ayarlar modu yani “god mode” basitçe masaüstünde oluşturacağınız bir kısayoldan ibaret. Denetim masasına gitmeden tüm ayarları görebileceğiniz şekilde çalışan bu kısayol mantığı Windows’un önceki versiyonlarında da kullanılabilir. Yani aşağıda anlattıklarımızı kullandığınız Windows 7 işletim sisteminde de deneyebilirsiniz.

Windows 8 Tüm Ayarlar Modu

Başlamak için Windows 8 masaüstünde bir klasör yaratın. Masaüstüne sağ tıklayın ve Yeni Klasör seçeneğini seçin. Şimdi bu yeni klasöre aşağıdaki gibi bir isim verin. Tüm Ayarlar yazan yere istediğiniz farklı bir isim atayabilirsiniz.

Tüm Ayarlar .{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Aşağıdaki ekrandaki gibi denetim masası ikonlu klasör yaratmış oluyorsunuz. Açtığınızda ise kullandığınız Windows işletim sisteminin bütün ayarları tek ekranda listelenmiş oluyor.

comments powered by Disqus