Windows için En İyi 5 FTP Programı

Masaüstü
Windows için En İyi 5 FTP Programı

FTP veya Dosya Aktarım Protokolü, kullanıcıların bir TCP/IP tabanlı ağ üzerinden iki farklı bilgisayarlarda bulunan dosyaları, taşıma, transfer etme, kopyalama veya senkronize edebilmelerine olanak sağlayan bir ağ protokolüdür. FTP istemcileri, bu protokol için bir grafik kullanıcı arayüzü sunar ve böylelikle sunucu ve istemci arasındaki dosya senkronizasyonu kolaylaştırır. Eğer bir web yöneticisi iseniz, web sitenize ya da blog sunucularına dosya yüklemek veya indirmek için FTP programlarını kullanıyorsunuzdur. Windows için birçok ücretsiz ve ücretli FTP istemcisi bulnumaktadır. Windows için En İyi FTP programları yazısında en iyi 5 ücretsiz FTP programını size aktarıyor olacağız.

Windows için En İyi 5 FTP Programı

1. FileZilla

FileZilla FTP istemcisi, Windows için mevcut en popüler FTP programıdır. Kullanım kolaylığı ve özellikleri açısından hiçbir tanıtıma ihtiyacı olmayan FileZilla FTP Client, hızlı ve güvenilir bir FTP, FTPS ve SFTP çapraz-platform istemcidir. IPv6 desteği ile gelen FileZilla FTP programı 4GB ve üstü büyük dosyaların aktarımını desteklemektedir.

2. WinSCP

WinSCP FTP uygulaması Windows için açık kaynak kodlu ve ücretsiz SFTP, SCP, FTPS ve FTP istemcisidir. Ana işlevi, yerel ve uzakta olan iki bilgisayar arasında dosya transferidir. Bunun ötesinde, WinSCP komut dosyası ve temel dosya yöneticisi işlevini de sunmaktadır. SSH şifreleme, etkileşimli klavye, public key ve Kerberos (GSS) kimlik doğrulaması için desteği bulunmaktadır.

3. CyberDuck

Cyberduck başlangıçta sadece Mac OS X işletim sistemi üzerinde kullanılabilen çok popüler bir FTP istemcisisiydi. Geçtiğimiz yıldan itibaren CyberDuck FTP programına Windows XP, Vista ve Windows 7 desteği gelerek Windows için ücretsiz sürümü yayımlandı. CyberDuck’ın kullanımı kolay arayüzü sayesinde FTP (File Transfer Protocol), SFTP (SSH Güvenli Dosya Aktarım), WebDAV, Amazon S3, Google Cloud Storage, Windows Azure, Rackspace Cloud Dosyaları ve hatta Google Dökümanlara bile bağlanabilirsiniz.

4. GoFTP

GoFTP kullanımı kolay, birçok gelişmiş özelliğe sahip bir FTP programıdır. Hatta GoFTP’nin diğer FTP programlarına göre %314 daha hızlı olduğu söyleniyor. Ücretsiz sürümü kişisel kullanımı için ve çalışan sayısı 50 kişiye geçmeyen kurumlar içerisinde kullanılabilmektedir.

5. FreeFTP

Free FTP basitleştirilmiş, sezgisel ve hepsinden önemlisi ücretsiz bir FTP uygulamasıdır. İndirme ve yükleme işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilen Free FTP, sunucu ayarlarını tek bir yerde tutar ve duraklatmak, iptal etmek gibi durumlar için size izin verir. Free FTP ile bilgisayarınızdan sunucunuza dosyaları bırakarak upload edebilirsiniz.

comments powered by Disqus