Windows Vista mı kullanıyorsunuz? Bir daha düşünün

Masaüstü

Öncelikle Windows düşmanı gibi görünmek istemem (sevmiyorum orası ayrı) ancak nedense bu gibi yazıları gördükçe antipatim daha da artmakta. Kendisinin kullanıcıları hakkında bilgi topladığı gerçeği artık su götürmez cinsden. Her gün yeni bir haberle uyanmaktayız bu konuda. Bu yazının konusuna geçelim ve biraz izah etmeye çalışalım. Eğer Vista kullanıyorsanız 20′ye yakın program ve/veya servis tarafından size ait bilgiler toplanıyor ve doğrudan Microsofta gönderilliyor. Vista ile beraber Microsoft internet-tabanlı bir çok servisi de bilgisayarınıza yüklemekte. Bütün bu servisler haliyle Microsofta açılmakta. Bunu engellemenin tek yolu ise tüm bu servisleri kapatmak veya hiç kullanmamak. Aksi takdirde bazen hiçbir uyarı dahi yapılmadan bilgileriniz toplanıyor ve Microsofta gönderiliyor. Bakalım son kullanıcı lisans anlaşmasında ne yazmakta (EULA):

“By using these features, you consent to the transmission of this information. Microsoft does not use the information to identify or contact you.”

Kısaca diyor ki, “bu özellikleri kullanarak bilgilerin iletilmesine razı oluyorsunuz. Microsoft bilgileri kimlik belirlemek veya sizinle iletişime geçmek için kullanmaz.”

Acaba?
Burda durup düşündüm; peki ne için topluyorsunuz? Hmm. Sanırım Vistayı kullanıcılar için daha iyi hale getirmek için. Peki kullanıcıların özel tercihlerinin ne gibi bir yararı var Vista’nın daha iyi olması için? Yok. Devam edelim.

Haliyle Vistayı kurup İnternete bağlanmanız yeterli. Microsoftun tek ihtiyacı olan sizin IP numaranız. Bundan sonrası çorap söküğü gibi gelmekte.

Windows Update, Web Content, Digital Certificates, Auto Root Update, Windows Media Digital Rights Management, Windows Media Player, Malicious Software Removal/Clean On Upgrade, Network Connectivity Status Icon, Windows Time Service, and the IPv6 Network Address Translation (NAT) Traversal service (Teredo) (çevirmeye üşendim bu isimleri) gibi servisler sizin hakkınızda bilgi toplayan servislerdir. Lisansa imza atmak ve Vistayı kullanmakla beraber tüm bu bilgi akışını kabul etmiş oluyorsunuz. Microsoftun tavsiyesi eğer bilgi akışı istenmiyorsa bu servisleri kullanmamak veya kapatmak yönünde. Peki bu servisler kapatılırsa Vista’dan geriye ne kalır?

Bütün bunların haricinde Vistanın 47 özelliği dahi var ki bunlar da bilgi toplamakla görevli:

Activation, Customer Experience Improvement Program (CEIP), Device Manager, Driver Protection, Dynamic Update, Event Viewer, File Association Web Service, Games Folder, Error Reporting for Handwriting Recognition, Input Method Editor (IME), Installation Improvement Program, Internet Printing, Internet Protocol version 6 Network Address Translation Traversal, Network Awareness, Parental Controls, Peer Name Resolution Service, Plug and Play, Plug and Play Extensions, Program Compatibility Assistant, Program Properties—Compatibility Tab, Program Compatibility Wizard, Properties, Registration, Rights Management Services (RMS) Client, Update Root Certificates, Windows Control Panel, Windows Help, Windows Mail ve Windows Problem Reporting bunların başlıcaları.

Detaylar için yazının asıl sayfasına gidebilirsiniz.

comments powered by Disqus