Wordle ile Metinlerden Kelime Bulutları Oluşturun

Google

Wordle, kendisine sunacağınız herhangi bir yazıdan veya metinden “kelime bulutları” oluşturabileceğiniz bir sitedir. Wordle oldukça basit bir mantıkla belirttiğiniz metindeki kelimeleri hangi sıklıkla kullanıldığına göre dağıtır. Buna göre Wordle üzerinde oluşan kelime bulutunda kimi kelime daha büyük kimisi daha küçük gözükür. Etiket bulutlarından aşina olduğumuz üzere büyük olan kelime sizin sunmuş olduğunuz metinde daha fazla geçtiği için Wordle oluşturduğu kelime bulutunda böyle bir hiyerarşi ile çalışır.

Etiket bulutu nedir? diye soracak olursanız. Kısaca yukarıda belirttiğimiz tanımlamanın yanısıra ayrıntılı bilgi olması açısından Vikipedi üzerindeki Etiket Bulutu yazısına bakabilirsiniz.

Wordle için bu yazıda geçen kelimelerden bir kelime bulutu oluşturup bakmak istersek aşağıdaki gibi bir resim ortaya çıkıyor.

Wordle ile herhangi bir yazının ya da oluşturacağınız metnin kelime bulutunu çıkarabilirsiniz. Wordle bunun yanısıra del.icio.us kullanıcı adınızı kullanarak, del.icio.us üzerine kaydettiğiniz yerimlerine (bookmarks) atadığınız etiketleri alarak bir kelime bulutu oluşturabilmektedir.

Wordle bir metin içeriği ve delicious bookmarklarınızın yanısıra herhangi bir sitenin, günlüğün besleme (feed) adresini kullanarak o sitede geçen kelimelerden bir kelime bulutu oluşturabiliyor. Bunun için istediğiniz blog adresini, blog adresinin beslemesini (rss feed), ya da herhangi bir sitenin atom ya da rss beslemesini girebiliyorsunuz.

Wordle’da Mürekkep.org üzerinde geçen kelimelerden bir kelime bulutu oluşturup bakmak istersek aşağıdaki gibi bir resim ortaya çıkıyor.

Wordle üzerinde bir metin kaynağından, delicious yerimlerinden ya da bir blogun rss beslemesinden kelime bulutu oluşturduğunuzda, oluşan kelime bulutu görüntüsü üzerinde her şekilde düzenleme yapabiliyoruz.

Wordle ile oluşan kelime bulutlarının görselini istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Wordle bu aşamada oluşan kelime bulutunun yazı tipini, arkaplan rengini, ön planda hangi renklerin kullanılacağını değiştirmenize olanak sağlıyor. Bu aşamada Wordle’ın kelime bulutunuzu özelleştirme konusunda oldukça fazla alternatif sunduğunu söyleyebiliriz.

Üyelik gerektirmeden ücretsiz ve hızlı bir şekilde kelime bulutları oluşturabileceğiniz Wordle ile yarattığınız kelime bulutlarının çıktısını alabiliyorsunuz. Ya da resim olarak kaydetmek istiyorsanız ekran görüntüsünü alıp, bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

comments powered by Disqus