WordPress 2.7 Yorum Moderasyonu için Klavye Kısayolları

Teknoloji

WordPress 2.7 yönetim paneli üzerinde birçok kolaylık bulunuyor. Bunlardan birisi olan klavye kısayolları yorumların moderasyonu aşamasında oldukça kolaylık sağlıyor. Bu kısayollar sayesinde wordpress blogunuza gelen yorumları hızlı bir şekilde gözlemleyip gerekli onaylamaları yapabiliyorsunuz.

Öncelikle wordpress 2.7 yönetim panelinde klavye kısayollarını yorum moderasyonu için aktif hale getiriyoruz. Bunun için yönetim panelinin sol menüsünden Kullanıcılar –> Profil kısmına giriyoruz.

Bu kısmı aktifleştirdikten sonra WordPress yönetim paneliniz içerisindeki Yorumlar kısmında kısayolları aktif olarak kullanabiliyorsunuz. Bu kısayollar sadece bu ekranda kullanılabilmektedir.Şimdi hangi tuş kombinasyonlarıyla neler yapılabileceğine bakalım.

Yorumlarda Gezinme Kısayolları

Yorumlar ekranında gezinme “j” ve “k” tuşlarıyla olmaktadır. Bu iki tuş sayesinde yorumlar arasında aşağı ve yukarıya doğru gezinebiliyorsunuz.

“j” tuşu seçili olan yorumdan aşağı doğru ilerlemenizi sağlarken “k” tuşu yukarı doğru hareket etmenizi sağlar. Buradaki bir güzellik ilgili tuş ile sayfa sonuna geldiğinizde ve bir daha bastığınızda bir sonraki sayfaya ya da aynı şekilde bir önceki sayfaya ilerlemenizi sağlamaktadır.

Yorum Moderasyon Kısayolları

Burada belirtilecek kısayolların geçerli olabilmesi için öncelikle yukarıda anlatıldığı gibi ilgili yorumun seçili olması gerekmektedir. Yorum seçildikten sonra belki de en sık kullanacağımız tuşları çok güzel seçmişler. Aklıma bilgisayarda Fifa oynadığım günler geldi :)

“a” tuşu ile seçili yorumu direkt onaylayabiliyorsunuz. “s” tuşu seçili yorumu spam olarak işaretliyor. “d” tuşu ise ilgili yorumu siliyor.

Bunların yanısıra “u” seçili yoruma konulan onayı kaldırıyor. “r” yoruma hızlı cevabı aktif ediyor. ESC tuşuna bastığınızda iptal edebiliyorsunuz. “q” ise yorumu hızlı düzenlemenizi sağlıyor.

Yorumlar İçin Toplu İşlemler

Eğer arzu ederseniz yorumlar üzerinde toplu işlem gerçekleştirmeniz için kısayollar bulunuyor. Bunun için öncelikle yorumlar üzerinde seçiliyken “x” tuşuyla yanına çentik koyuyorsunuz. Bundan sonraki işlemler SHIFT ile tuş kombinasyonlarıyla gerçekleşiyor.

Shift-a işaretlenmiş yorumları onaylıyor.
Shift-s işaretlenmiş yorumları spam olarak işaretliyor.
Shift-d işaretlenmiş yorumları siliyor.
Shift-u işaretlenmiş yorumların onayını kaldırıyor.

comments powered by Disqus