WordPress Yazılarının Kelime Sayısını Bulmak – Thin Content

Google Teknoloji
WordPress Yazılarının Kelime Sayısını Bulmak – Thin Content

Google, arama sonuçlarında düzenlemeye giderek yeni sayfa düzeni algoritmasını 19 Ocak 2012 gibi devreye aldı. Google her ne kadar page layout algorithm ile değişen yapının evrensel arama sonuçlarının sadece %1’ini değiştirdiğini söylese de, Google Page Layout Algorithm duyurusu yapıldıktan hemen sonra çoğu site sahibi tarafından site trafiğinin azaldığına yönelik şikayetlerin oluştuğuna birçok alanda şahit olduk.

Peki nedir bu google sayfa düzeni algoritması diye soracak olursanız genelde karşınıza “Above The Fold” ifadesi çıkacaktır. Kısaca Google artık önemli içeriğin (ya da arama sonucu ile yönlendirilen anahtar kelimeye ilişkin içeriği barındıran kısmın) sayfanın üst kısmında direkt olarak okuyucuyla buluşturulmasını istiyor. Bunun için de tasarım olarak sağ tarafta tarayıcınızın kaydırma çubuğu aşağı inmeden sayfa düzeninizin önemli olan içeriği -reklamlardan arınmış- şekilde gösterebiliyor olması gerekiyor.

Sitenizle ilgili olarak öncelikle Google’ın sunduğu browsersize isimli google labs aracına başvurabilirsiniz. browsersize.googlelabs.com aracı ile kısaca tarayıcınızı belirli ekran boyutlarına daraltarak, içeriğinizin hangi ekran çözünürlüğünde nasıl gözüktüğüne ya da % kaç kişinin direkt olarak içeriğe ulaşabildiğini görebiliyorsunuz. Buna göre eğer sitenizin tasarımı sizi ziyaret eden kişilerin ekranlarının önemli içeriğe ulaşabilmelerine olanak vermiyorsa gerekli düzenlemeleri tasarım anlamında buna göre yapmanız gerekecektir.

WordPress Yazılarının Kelime Sayısını Bulmak – Thin Content

Bu düzenlemelerin yanısıra adını yetersiz içerik olarak sunabileceğimiz thin content durumunu web sitenizde çözebilmek için bu şekilde indekslenmiş ve uzun süredir web üzerinde ziyaretçiye ulaşmayan içerikleriniz olabilir. Hatta bu içerikler kırık geri linkler barındırıyor olabilir. Bu yüzden geçmişe yönelik olarak yetersiz içeriğe sahip wordpress yazılarınızı bulup çıkarmanız gerekiyor. Peki hangi wordpress yazıları kaç kelimeye sahip diye soruyorsanız o zaman “WordPress Thin Content Plugin” fazlasıyla işinize yarayacaktır.

thinContentWordCount

Burçin Yazıcı’nın yetersiz içeriğe sahip yazıları bulmak üzere yola çıktığı wordpress yazılarının kelime sayısını bulan thin content wordpress aracı sayesinde, wordpress siteniz üzerinde en düşükten en yükseğe doğru kelime sayısına göre wordpress yazılarınızı sıralayabiliyorsunuz. Böylelikle eğer kelime sayısı düşük ve üzerinden birkaç sene geçmiş olan yazılar hala çok düşük bir sayfa görüntülemeye sahipse o zaman bu yazıları yayımlanmamış şekilde unpublish edebilirsiniz. Ya da eğer gerçekten bu içeriklerin artık web için çöp olduğunu düşünüyorsanız silmenizde fayda olacaktır.

Burçin Yazıcı’nın oluşturduğu thinContentWordCount wordpress php dosyası henüz bir plugin değil ama boyutu küçük olmasına rağmen işlevi büyük bir çalışma olarak burcinyazici.com üzerinden indirilebilir.

comments powered by Disqus