Xfce 4.4.0 sürümündeki yeni özellikler

Masaüstü

Xfce masaüstü yöneticisin ana geliştiricilerinden Benedikt Meurer, yakında çıkacak Xfce 4.4.0 sürümü için bir sunum hazırlamış. Daha çok ekran görüntüleri ile yeni çıkacak olan değişikleri ve özellikleri anlatmış. En belirgin özellikler ise şunlar :

Artık Xfdesktop masaüstünde simgeleri de gösterebilecek. Bu 4.0 ve 4.2’den beri en çok istenen özelliklerden biriydi. Gnome kullanan bir çok arkadaşım da bunu sormuştu bana. Velakin ben sevmesem ve kullanmasam dahi, bir çok kişi buna sevinecektir. Özellikle Gnome kullanıcıları

Xffm yerine tamamen yeniden yazılmış Thunar dosya yöneticisi geldi. Hafif ve sade bir tasarıma sahip. Ayrıca nautilius kadar şişik de değil. Önceden Xfce altında bir çok kişi Rox dosya yöneticisi kullanırdı, hala da kullanan var. Fakat Rox‘un kullanımı biraz değişik olduğu için(örneği kes yapıştır özelliği yok), yeni kullanıcılar kullanmayı sevmiyordu, xffm ise çok karmaşık idi. Thunar işte bu boşluğu dolduruyor. Xfce’un felsefesi ve yapısı itibariyle çok güzel uyuşuyor. Bir çok dosyayı aniden düzenleme, plugin desteği, çıkarılabilir sabit disk desteği gibi bir çok özellikleri de var. Kişisel işlem özelliği ile de, kendinize göre daha da özelleştirebilirsiniz. Örneği, arşiv dosyalarını sağ tıklama ile açmak, iso dosyaları yakmak, ooo dosyalarını yazıcıdan çıkartmak gibi kişisel işlemlerler eklemek mümkün.

Xfwm4 ise Xfce’in yine standart pencere yöneticisi. Bir çok özellik eklenmiş, özellik de transparans konusunda iyileştirmeler yapıldı. Mousepad adında yeni bir metin düzenleyici de eklendi. Adı kadar kendisi de çok basit. Windows’daki notepad gibi. Pek özelliği olmayan, ama çok hızlı ve sade olan bir metin düzenleyici.

Panel desteği de tamamen değişti. Artık istediğiniz kadar panel ekleyip, çıkartabilirsiniz. Ayrıca yeni eklentiler oluşturabilmek için programlama arayüzü(api) de eklenmiş. Yeni eklentileri de eklemek çok kolay artık. İstediğini gibi panel’den panele değiştirmeniz de mümkün. Eklentilerin listesi ise şurada mevcut.

Orage adındaki yeni ajanda xfcalendar programının yerini aldı. Yeni programla ile artık ical desteği de var. Bu demek ki, diğer programlarla ile de uyumlu. Zamanınızı iyi bir şekilde planlamak istiyorsanız, büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Terminal adında konsol da var yenilikler arasında. Kendisi daha önceki sürümlerde de mevcutdu, ve Xfce 4.4.0 sürümü ile beraber bir çok yeni özellik de eklendi. Bir çok sekme desteği var artık. Araç çubuklarını değiştirebilirsiniz ve Xfwm4’ün sağladı transparenzlik sayesinde ise gerçek transparenz özelliğini de kullanabilirsiniz.

Xfprint , xfce’in yazıcı yönetim programı da bir kaç değişikliğe uğradı. Bunlardan en önemlisi de Cups 1.2 desteğinin eklenmesi ve artık Cups desteği ile de yazıcının durumunu öğrenebilmemiz. Ayrıca Mousepad ile de entegre oldu.Xfce 4.4.0, freedesktop.org tarafından sağlanan yeni otomatik çalıştırma özelliğini de eklemiş durumda. Yeni bir arayüz ile, Xfce’in başlangıcında açılacak olan programları ekleyebilirsiniz. Bunlar xfce4-session sayesinde çalışacaktır.

Ayrıca bu sürüm ile Masaüstü için kullandığınız standart uygulamaları da seçmeniz mümkündür. Tarayıcı için Firefox, E-posta istemcisi için Thunderbird gibi. İsteğinize göre değiştirebiliyorsunuz, ve sistem geleninde bu seçtiğiniz program çalışıyor.

Saymadığım bir çok özellik daha var. Sunumun tamanı buradan erişebilirsiniz.

comments powered by Disqus