Yahoo Resim Arama’ya Creative Commons Filtresi Eklendi

Sosyal

Resim arama motoru olarak kullanabileceğimiz alternatiflerden bir tanesi olan Yahoo resim arama bölümünün son dönemde bazı iyileştirmelerden geçip yenilendiğinden bahsetmiştik. “Yahoo resim arama yenilendi{.broken_link}” başlıklı yazıda görsel arama işlemi gerçekleştirildikten sonra gelen arama sonuçlarındaki küçük resimlere tıklanınca karşınıza ilgili resmin önizlemesi çıkıyordu. Bu önizleme ekranında sunulan yeni seçeneklerle aramanızı zenginleştirebiliyor ve alternatif resimlere ulaşabiliyordunuz.

Yahoo görsel arama kısmını geliştirmeye devam ediyor olacak ki aranılan resimlerin lisans durumlarına ilişkin filtreleme özelliğini eklediğini duyurdu. Böylelikle bir anahtar kelime ile görsel araması yaptığınızda arama sonuçlarına ulaştıktan sonra gelişmiş arama seçeneklerinden aradığınız kelimeye ilişkin sonuçların creative commons lisanslı olması için filtre uygulayabiliyorsunuz.

Creative Commons lisansının ne olduğuna dair Vikipedi makalesinden alıntı yaparsak :

Creative Commons (kısaca CC) kâr amacı gütmeyen, telif hakları alanında esneklik ve paylaşımı yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuş bir düşünce hareketi ve organizasyonudur.

Ayrıntılı bilgi için Vikipedi Creative Commons makalesine bakabilirsiniz.

Find Images to Use and Reuse with the New Creative Commons Filter

comments powered by Disqus