Yakında Internet Explorer Kullanıcısı Kalmayabilir?

Masaüstü

Bu durum belki bir kaç yıl daha alabilir veya birden olabilir, ancak eğilimler gösteriyor ki bir zaman sonra internet üzerindeki insanların çoğunluğu tarafından kullanılan Internet Explorer için zaman daralıyor ve yakında sona gelecek.

Analiz firması Net Applications tarafından yayınlanan yeni rakamlar IE’yi %67.95 gibi bir oranda, geçen yıla göre %7 düşüşte gösteriyor. Bu kaybın büyük kısmı IE 6 kullanıcılarından geliyor. Bu eski tarayıcının kullanıcıları IE’nin güncellenmiş versiyonlarına geçmektense, görünür bir şekilde Firefox{.broken_link} , Safari ya da Chrome gibi güncel tarayıcılara geçiyorlar.

(Resmi büyüttüğünüzde rakamlar bunu net bir şekilde gösteriyor)

IE 6 kullanan internet kullanıcılarının %20 olduğu düşünülürse bu değişimin hızlı olması durumunda Firefox ve Chrome‘a geçiş artacaktır ve bu da internet tarayıcısı pazarındaki rakamları komple değiştirecektir. Bir gün Internet Explorer kullananların sayısının tüm internetin 2/3’ü olabileceği kimin aklına gelirdi? O yüzden yakın zamanda bu sayının bir anda %50 altına düştüğünü görünce şaşırmamak gerek.

CNet{.broken_link} raporlarına göre Internet Explorer’ın geçen yıl Şubat ayına göre %7 değer kaybı devam eden bir sürecin sonucu oluşuyor. Microsoft’un son iki yıl içerisinde tarayıcı piyasasındaki kaybı %9’luk bir değere ulaşıyor.

Günümüze baktığımızda dünyanın en büyük arama motoru şirketi kendi tarayıcısını öne çıkartıyor. Firefox’un yeni mobil versiyonu yakında hizmete girecek. Bunlar birşeyleri değiştirebilir mi?

IE’nin çöküşü açık kaynak kodlu, daha güvenli ve geliştirelibilir tarayıcıların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. IE 8 ile birşeyler değişebilir mi?

Yukarıdaki kısım Soon, Majority of Web Users Will No Longer Use IE yazısının Türkçe’ye çevirisidir.

Bu vesileyle sinyallerini Google Chrome ve Tarayıcı Piyasası yazısı ile verdiğimiz ve akabinde yılbaşından önce başlattığımız “En sık kullandığınız tarayıcı hangisidir” anketini burada noktalıyoruz. Toplam 502 oy gelmiş. Sitemizi ziyaret edip oy kullanan herkese teşekkür ederiz. Sonuçların daha iyi anlaşılması için aşağıda küçük bir tablo oluşturdum.

Bu rakamlar acaba önümüzdeki senenin rakamlarına işaret ediyor olabilir mi? Google Chrome tarayıcı piyasasında nerelerde yerini alacak. Firefox yükselişini sürdürebilecek mi? Ve en önemlisi IE8 ile Microsoft yeniden tarayıcı piyasasındaki konumunu geri kazanabilecek mi?

Hep beraber göreceğiz. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

comments powered by Disqus