Yeni nesil web tarayıcısı: Flock 0.9

Masaüstü

Bilmeyenler için Flock bir web tarayıcısıdır. Tıpkı Mozilla Firefox gibi. Kendisi de zaten Firefox tabanlı. Fakat çok farklı bir yapıya ve tasarımına sahip. Kurup denediğiniz zaman çok daha iyi anlayacaksınız ne demek istediğimiz. Şu anki sürümü 0.7 olan Flock, yakın zaman içinde 0.9 sürümünü çıkartacak. Yeni sürümde çok güzel özellikler mevcut.

My World özelliği öne çıkan yeniliklerden biri. Tıpkı Opera’daki gibi kendinize has anasayfa oluşturabiliyorsunuz. Bu Anasayfa’da en sevdiğiniz bağlantıları, rss beslemelerinici ve diğer sosyal içerikli sitelerin içeriğini görmeniz mümkün.
Flock tamamen değiştirilmiş bir tasarıma sahip. Sade ve hoş grafiklerle süslenmiş olarak size sörf yaparken daha da keyf katacaktır. Bunların dışında Media Bar adında yeni bir sekme çıkıyor Youtube sitesinde. Bu sekme’de başka Youtube görüntüleri görmeniz de mümkün. Bu Media Bar’a flickr hesabınızı ekleyebilir, ve fotoğraflarınıza kolayca ulabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Fotoğraflarınız da karşı tarafa yükleyebilirsiniz.

Flock içinde kendine has Rss okuyucusu bulunduruyor. Bu yeni sürümde klasör desteği de eklendi. Tamamen flock içinden rss’lerinizi okuyabilirsiniz. Başka bir yenilik ise, Flock içindeki blog metin düzenleyicisidir. Bu metin düzenleyicisi ile doğrudan Flock aracıyla blogunuza yazı ekleyebilirsiniz. Bu eski sürümlerde de mevcuttu, fakat bu yeni sürümde etiket desteği, önizleme desteği ve yeni blog platformları da eklendi.

Bunun dışında tümleşik yer imi desteği de var. Adres çubuğun yanındaki yıldıza basarak, sevdiğiniz bağlatnıları yer imi sitesin ekleyebilirsiniz. Bu yeni sürümde Ma.gnolia’da eklenmiş bulunmakta. Ayrıca bu yeni sürümde birden fazla siteye yer imlerinizi ekleyebilirsiniz. Örneğin del.icio.us ve ma.gnolia‘ya aynı anda.

Bunlar gibi küçük ama ayrıntılı yenilikler mevcut. Yeni bir deneyim yaşamak istiyorsanız Flock’u denemenizi tavsiye ederim. Çok farklı bir tarayıcı. Ayrıca Bonus olarak Firefox eklentilerini de doğrudan Flock’a kurabilirsiniz. Eğer kurulmuyorsa bile, Flock’a kolay bir şekilde uyarlanabilir.

Beta sürümü şu an kullanılabilir durumda. Flock beta sayfasından indirilebilir.

comments powered by Disqus