İyi bir Youtube kanalı açmak için yapılması gerekenler

Sosyal
İyi bir Youtube kanalı açmak için yapılması gerekenler

Youtube kanalı açıp, vlog çekmek ve videolarınızı herkesle paylaşmak mı istiyorsunuz? O zaman iyi bir Youtube kanalı açmak için yapılması gerekenler listesine göz atmalısınız.

Youtube üzerinde her gün milyonlarca kişi videolarını paylaşarak etkileşimde bulunuyor. Dünyanın en büyük video platformunda channel olarak ifade edilen kanal açmak kolay gibi gözükse de, iyi bir Youtube kanalı açmak ve kalıcı bir şekilde sürekliliğini sağlamak düşünüldüğü kadar kolay olmayabiliyor.

Youtube’un popülerliği sayısız video barındırması yanısıra yorumlarla videoların interaktif bir hal almasıyla sayısız küçük televizyon kanalına dönüşüyor. Elbette kullanıcı bazlı paylaşımlar birçok konuda ve alanda videoların listelenmesi anlamına da geliyor. Peki karar verdiniz ve bir Youtube kanalı açmak istiyorsunuz. Sayfanız nasıl olmalı, önerilerimizi sıralayalım.

Youtube kanalı açmak ve gerekenler listesi

İyi bir Youtube kanalı açmak için yapılması gerekenler

Öncelikle belirtelim Youtube kanalı açmak ücretsiz ve oldukça basit bir eylem. Yeni bir kullanıcının esas dikkat etmesi gerekenler içerisinde kanalın ismi, teması ve bu temayı nasıl anlattığı ile şekillenmektedir.

  • Youtube kanalı için anlaşılır ve güzel bir isim. (Vlogger olmak)
  • Genel olarak isim içerisinde Türkçe karakter kullanmamaya özen göstermek (Global etkileşim)
  • Ziyaret edecek insanların görebileceği ve kanalın temasını iyi anlatan bir karşılama metni (ilk bilgilendirme için önemli)
  • Global düşünüldüğünde ziyaretçilerinizin Türkçe konuşmayanlar olacağını varsayarak bu metnin bir İngilizce versiyonunu eklenmesi
  • Bir müddet sonra yani kanalın temasına ilişkin belirli bir sayıda video paylaştıktan sonra açıklama metninin yanına bir tanıtım videosu eklenmesi (kanalın manşet kısmına bir süreliğine sabitleyebilirsiniz)
  • İyi bir arkaplan görseli (unutmayın bu görselin yanındaki ikon seçimi aynı zamanda kanalınızdaki yorumları cevaplarken sizin avatar resminiz olacak)

Youtube kanalı açmak için ilk etapta gerekenleri yaptınız. Şimdi bu popüler video paylaşım platformunun en önemli kısmı olan Subscribe sistemine değineceğiz. Özetlemek gerekirse sistem ne kadar takipçiniz varsa videolarınız o oranda gösteren bir yapıya sahip. Yani ilk paylşımlarınızda sabırlı olmanız ve takipçi sayınızı artırmak için çok çalışmanız gerekecek.

Aslında yukarıda bahsettiğimiz maddeleri doğru bir şekilde planlayıp yaparsanız ve ek olarak başka videolarda yaptığınız yorumlar, sizin genel durumunuzu oluşturacaktır. Ayrıca paylaştığınız videolardan daha fazla kişinin haberinin olmasını istiyorsanız, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanallarını aktif bir şekilde kullanmalısınız.

Unutmayın iyi bir Youtube kanalı açmak iyi bir profile sahip olmaktan geçmektedir.

comments powered by Disqus