Z-Blog Listesi

Google

Şimdi bu başlığı görünce, “o da ne oluyor ki?” diyorsunuzdur. Hemen anlatayım. Z-Blog listesi, Marc Collier tarafından başlatılmış, Technorati‘nin backlink yöntemini kullanarak blogları sıralama düşüncesine karşı (A-Blog Listesi deniyor), bloggerların diğer blogları sevdiklerini(love-link) göstermek ve o blogların daha iyi bir sıralamayı hakkettiklerini belirtmek için diğer bloglara bağlantı vermesi ile oluşturulan bir listeden ibaret. Bloggerlar tarafından oluşturulan el yapımı bir liste. Yani bloggerların birbirlerine link vererek zenginleşmeleri…

Katılmak için yapmanız gerekenler nelerdir?

 1. Yeni bir blog yazısı oluşturun.
 2. Aşağıda verdiğim listeyi olduğu gibi kopyalayın ve yazınıza yapıştırın.(Yani aşağıda belirttiğim “İşte benim Listem” ve “Aldığım Orjinal liste” altındaki bağlantıları yazınıza ekleyin.. Listeyi oluştururken bağlantıların doğru olarak girmeye özen gösterin, metin tabanlı bir listenin katkısı olmayacaktır.)
 3. Listeye eklemek istediğiniz bağlantıları ekleyin. (illa listeye, bu yazıyı gördüğünüz blog dışında, bir blog eklemeniz gerekmiyor, listeyi olduğu gibide yayınlayabilirsiniz ama önemli olan kendi blog linkinizi kesinlikle eklememeniz.)
 4. Bu olayı hangi blogdan gördüyseniz o blogun adını listeye ekleyin. Yani, bu yazıyı Pınar’ın Linux Günlüğü’nde gördüyseniz, listeye Pınar’ın Linux Günlüğü’nü de ekleyin.
 5. Biraz öncede belirttiğim gibi kesinlikle kendi blogunuzu eklemeyin.
 6. Eklediğiniz bağlantıların anasayfalara gittiğine emin olun.
 7. Yazıyı yayınlayın.

Bu olayın blogunuzun backlink sayısına, Google Pagerank’ine, Technorati sıralamasına ve site hitlerinize katkısının ve yeni blogları keşfetme imkanınızın olacağını söyleyebilirim. İnternetteki bir çok blog bu yöntemi kullanarak, özellikle technorati sıralamasını daha iyi bir noktaya getirdi, ve blogger bu olayı çok başarılı bulduklarını belirttiler. Durum böyle olunca Türk blogları içinde fena olmaz diye düşünüyorum. Ayrıca yazıyı yazarken, belirttiğim bazı kurallarada değinirseniz pek hoş olur.

Pınar, Linux Günlüğü’nde bizi Z-Blog’lamış. Biraz bilgi edinip anlamaya çalıştık. Böylelikle başlangıç noktasına göre alıntının alıntısı sonrasında oluşturduğumuz liste bu şekilde şekillenmiştir.

**İşte Bizim Liste
**

 1. Altı Üstü Tasarım
 2. Nahnu.Org
 3. TeknoSeyir{.broken_link}
 4. Günlük Haftalık Aylık
 5. Acemi Blogcu
 6. Kedi Tasması
 7. Burkina Fasa Fiso Halk Cemahiriyesi{.broken_link}
 8. Pınar’ın Linux Günlüğü
 9. OceanGray
 10. Blog Böceği
 11. Teknoist
 12. t-infection
 13. Manhem
 14. Yakuter
 15. aYYaS Blog
 16. gurkantr.com | kişisel blog
 17. Karalama Defteri
 18. İzlenimler
 19. Sinemacılık ve Filmcilik Yararına Bağımsız İletişim Plâtformu{.broken_link}
 20. Arslanlar Şehri

Bu ise Aldığımız Orjinal Liste

 1. DmRy : Günlük Haftalık Aylık
 2. Linux Gezegeni
 3. Pardus Dünyası
 4. Kriptografi Gördüm, Wunjo…
 5. Meren’s Wall
 6. Moleschino
 7. Burkina Fasa Fiso Halk Cemahiriyesi
 8. Mürekkep
 9. Queen of Lub
 10. Zikzak Weblog
 11. hakan.uygun.yazıyor.*{.broken_link}
 12. Tamamen Saçmalık
 13. Masaüstüm
 14. Back to the 80’s
 15. Photoshop TR
comments powered by Disqus