Uzun Pozlama Fotoğraflar için 8 Önemli İpucu

Fotoğraf
Uzun Pozlama Fotoğraflar için 8 Önemli İpucu

Uzun pozlama fotoğraf çekmek ve bir fotoğraf çekim tekniği olarak uzun pozlama nedir{.broken_link} konusuna önceki yazılarımızda değinmiştik. Fotoğraf çekim tekniklerinde en çok sorulan sorulardan birisi olan uzun pozlama tekniği karanlık bir ortamda nesnenin üzerine düşen ışığın sensöre aktarılması olarak ifade edilmektedir. Uzun pozlanmış fotoğraflarda gördüğümüz üzere hafif ışıkta hareket eden bir objenin yaymış olduğu hareket hissinin, uzun pozlanarak, yani enstantane süresi uzun tutularak, mevcut ışığın hüzmeleriyle fotoğrafa aktarımı uzun pozlama fotoğrafları oluşturmaktadır.

Uzun pozlama yaparken en önemli konulardan birisi shutter speed olarak bilinen enstantane hızının fotoğrafçılıktaki karşılığı ise diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağı, yani fotoğraf çekmek için deklanşöre bastığımız anda ışığa duyarlı alanın ışığı aldığı süreyi ifade etmektedir. Özetle kadar uzun pozlanırsa o kadar çok ışık içeri alınmış olur.

Uzun pozlama fotoğraflar{.broken_link} çekerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Aşağıda uzun pozlama yaparken fotoğraf çekimlerinizde dikkate alabileceğiniz 8 önemli ipucunu bulabilirsiniz.

uzun-pozlama

Nikon D300s – 15 sn / ƒ/4 / 10 mm

Uzun Pozlama Fotoğraflar için 8 Önemli İpucu

1. Öncelikle bulanık olabilecek bir uzun pozlamanın önüne geçmek ve görüntüyü sabitlemek için mutlaka tripod kullanmalısınız.

2. Deklanşöre basmak ve çekimi yapmak için mutlaka uzaktan kumanda kullanın. Böylelikle elinizle yaratacağınız titreşimin önüne geçmiş olursunuz. Uzaktan kumanda kullanırken 2n gecikmeli çekim yaparsanız işinizi garantiye almış olursunuz.

3. Işığı kontrol etmek için filtreler kullanın. Özellikle Neutral Density fitreler farklı stoplarda ışığı azaltmaktadırlar.

4. Uzun pozlama yaparken F (diyafram) değerini yükseltin ve kısık diyaframda çekim yapın. ISO  değerini ise düşük seviyelerde tutmaya çalışın.

5. Uzun pozlama süresi 30 saniye ve üstündeki enstantane hızları için “Bulb” modu kullanın. “B” Bulb mod sayesinde istediğiniz süre kadar pozlama yapabilirsiniz.

6. Uzun pozlamada fotoğrafta oluşabilecek gürültüyü azaltmak için RAW (ham) formatta çekim yapın. Böylelikle Lightroom ve Adobe Camera Raw gibi programlarda çektiğiniz RAW format{.broken_link} fotoğrafı işleyerek gürültüyü en aza indirebilirsiniz.

7. Hava kararmadan önce çekim yapacağınız noktada konuşlanmaya çalışın. Böylelikle karanlığa doğru kadrajınızı ayarlamak yerine hava kararmadan önce fotoğrafını çekeceğiniz alanı doğru bir açıyla görmüş olursunuz.

**8. **Ve çekim esnasında titreşim yaratmaması ve çektiğimiz karelerde netlik kaybına yol açmaması için fotoğraf makinenizin **VR (Vibration Reduction) ** ya da IS (Image Stabilization) olarak ifade edilen titreşim azaltma özelliğini mutlaka kapatmalıyız.

comments powered by Disqus